Pompeii’de Yanardağ Patlamasıyla Donakalan Çömlek Atölyesi Günyüzüne Çıktı

Fransız ve İtalyan arkeologlar, Pompeii’de bir seramik atölyesini kazarken, felaketle birlikte donakalmış henüz yapım aşamasında 10 adet vazo buldu.

Tam olarak Herculaneum Kapısının dışında bulunan çömlek atölyesindeki vazolar, Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla kaplanmış olan bir kül tabakasının altında bulundu ve pişirilmeye hazır oldukları gözlemlendi. Vazoların, 24 Ağustos 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla beraber düşürülüp olduğu gibi bırakıldığı görüldü.

Göğe doğru 10 kilometre kadar yükselen patlama, daha sonra kalın ponza taşı yağmuruna dönüştü. Birçok Pompeii sakini gibi seramik ustaları da muhtemelen sokaklara koşup kenti terk etmeye çalıştı. Kazılan çömlek atölyesinin en az üç odası ve iki ocağı olduğunu düşünülüyor.

Kazı Başkanı Laëtitia Cavassa: “Seramik ustaları atölyeyi ve o an yaptıkları her şeyi olduğu gibi bıraktılar” dedi.

Arkeolog Fabia Galeandro konuyla ilgili olarak: “Çömleklerin yapımında kullanılan çömlekçi terkerlekleri de dahil tüm araç-gereçler günyüzüne çıktı” dedi.

Bulunan bu vazoların, ince işçilikle bezendiği ve şarap ya da su koymak için yapıldığı edinilen bilgiler arasında.

Kazı Başkanı Cavassa: “Bunlar gerçekten nadir eserler. Çömlek ustaları bunları kilden yapmış, bezemelerini tamamlamışlar. Vezüv Yanardağı patladığında ise ocağa konmaya tamamen hazır haldeydiler” dedi.

Vazoların, Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında atölyenin aktif olduğuna direkt kanıt oluşturduğunu ve Roma kenti Pompeii’nin zanaat faaliyetlerini birebir olarak temsil ettiği düşünülüyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply