Pompeii İskeletinin Yanında Kese İçinde Sikkeler Bulundu

Pompeii’de kafasına taş düşmüş halde bulunan iskeletin yanında bulunan deri kesenin içinden sikkeler ve anahtar çıktı.

Kafasına 300 kiloluk taş düşen iskeletin altında bulunan deri kese kalıntısı ve içinden çıkan sikkeler. C: Parco archeologico Pompei

Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu ölen adamın iskeletinin altındaki bir deri kese içinde, muhtemelen evine ait olan bir demir anahtar ve 20 gümüş denari bulundu.

Pompeii kazı direktörü Massimo Osanna, “20 gümüş sikke, 80 Sestertius’a eşdeğer. Yani bugünün parasıyla 500 euro. Roma’daki ortalama bir ailenin iki hafta boyunca iyi yaşayabileceği bir miktar.” diyor.

(Pompeii’den Kaçarken Kafasına Taş Düşmüş İskelet Bulundu)

“Bu da bize ne çok zengin, ne de çok fakir bir adam olduğunu düşündürüyor.”

Kafasına taş düşen iskeletin bu yüzden öldüğü sanılıyordu fakat zehirli gazlardan boğulduğu anlaşıldı. C: AP

“Muhtemelen bir tüccardı. Önceki saatlerde şehri terk etmeye ikna olmamıştı ve neredeyse herkes kaçtığında ise sakat bacağından ötürü hızlı kaçamamıştı.

Arkeologlar, bu deri keseyi, iskeleti bir laboratuvara götürmek için kaldırdıklarında tespit etti. Bazı sikkeler MÖ 2. yüzyıla tarihlenirken, diğerleri daha yeni ve imparatorlar Augustus ve Vespasian’a benzeyen figürler taşıyor.

“Ezilmiş göğüs kemik parçalarının altında bazı organik materyallerin yanı sıra bir miktar demir oksit de görüldü.” Daha sonra ise sikkeler keşfedildi.

İskeletin ezilmiş göğüs kafesi ve altında görülen sikkeler. C: Parco archeologico Pompei

Şimdi ise iskelet, kese, anahtar ve sikkelerin bulunduğu bu talihsiz kentte, o gün tam olarak ne olduğu üzerine daha fazla ışık tutmak için laboratuvarda incelemeler devam ediyor.

Uzmanlar öncelikle erkeğin fiziksel durumunu (kırık bacak, tedavi edilmemiş bir kırığı takiben engelli bacak, gerçek yaş vb.) ve objelerin tarihini belirlemeye çalışacak.

(Pompeii’de Kafasına Taş Düşen Adamın Gerçek Ölüm Nedeni Anlaşıldı)

Daha önce Pompeii’deki arkeologlar, MS 79 yılında gerçekleşen volkanik patlamadan kaçmaya çalışırken kafasına taş blok düşen bir adamın iskeletini bulduklarını açıkladı. Ancak daha sonra bu adamın kafatası da bulundu ve gerçek ölüm sebebi ortaya çıktı.

Pompeii Archaeological Park yaptığı açıklamada, “Şimdi biliyoruz ki bu ölüm, taş bloğun düşmesine bağlı değildi ve muhtemelen piroklastik akıma bağlı olası boğulmadan kaynaklanıyordu.” diyor.


ANSA. 1 Haziran 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login