İsrail’de Bir Roma Dönemi Çömlek Atölyesi Bulundu

Kuzey İsrail’de Galilee (Celile) şehrinde, Roma dönemine tarihlenen antik bir çömlek atölyesi bulundu.

Kuzey İsrail'de günümüz Shlomi kentinde bulunan bir alanda kireçli kaya kesilerek bir fırın keşfedildi.

Kuzey İsrail’de günümüz Shlomi kentindeki arkeolojik alanda, kireçli anakayanın içine oyulmuş bir fırın keşfedildi. (F: Royee Liran, Israel Antiquities Authority)

İsrail Eski Eserler Dairesi, Lübnan sınırına yakın bir kasaba olan Shlomi’deki kazılarda 1600 yıl öncesine tarihlenen bir seramik fabrikası keşfedildiğini duyurdu. Fabrikada 1,600 yıl önce şarap ve yağ kapları ile depolama kapları yapılıyordu. Alanda çalışan arkeologlar, atölyede bulunan ve kayaya itinayla oyularak inşa edilmiş fırının büyük bir önem taşıdığını bildiriyor.

Kazı başkanı Joppe Gosker: ”Bu seramik fabrikasını eşsiz ve özel kılan şey fırınıdır. Buradaki fırın, bilinen çoğu fırının aksine taş, toprak ve çamurdan inşa edilmemiş, aksine kayaya oyularak inşa edilmiş.” diyor.

Bulunan bu Roma fırını iki hazneden oluşuyordu. Bunların ilki kavın ve dalların yandığı bir yanma odası, ikincisi ise kil kapların yoğun ısı altında sertleşmesi için bırakıldığı başka bir oda.

Gosker, “Fırın etrafında yığılı olan döküntü keramik parçalarından çıkan sonuca göre, bu atölyede iki tip kap formu üretiliyordu” diyor. Kazıda, kara yoluyla taşınmış olabileceği düşünülen depolama kapları parçalarının yanı sıra, büyük ihtimalle İsrail’den deniz yoluyla ihraç edilecek amforalar da bulundu. Bu büyük kulplu amforaların içlerine yağ ve şarap konulduğu düşünülüyor.

İsrail Eski Eserler Dairesi’nde görev yapan jeolog Anastasia Shapiro’ya göre Shlomi’nin özel jeolojik koşulları, bölgeyi bu nadir rastlanan fırın türü için uygun bir alan yapmıştır. Shapiro’ya göre bölgenin hem kolay işlenip şekillendirilen, hem de çömlek pişirme sürecinde yüksek ısıya dayanabilen yumuşak kireçli kayadan oluşması bu fırın için elverişli şartları oluşturuyor.

İsrail Eski Eserler Dairesi’ne göre bu alanda yapılacak büyük konut projesi inşaatı öncesinde bölgedeki kazılar altı aydır devam ediyor. Daha sonra alanın bir kısmı, halka açık bir arkeolojik parka dönüştürülecek.

Ayrıca arkeologlar burada antik bir su depolama sistemi, bir takım mozaik yer karoları ve yüzey araştırmalarında muhtemelen Bizans Dönemine (MS 4. – 7. yüzyıl arası) ait duvar kalıntıları bulmuşlardır.

Bu Roma fırını, İsrail’de son zamanlarda bulunan tek endüstriyel fırın değil. Bu yılın başlarında arkeologlar, İsrail’in bilinen en eski cam fırınını keşfettiklerini açıklamıştı. Haifa’da bulunan bu cam fırın M.S. 4. yüzyıl civarı Geç Roma dönemine tarihlenmekteydi:

İsrail’de Antik Roma’ya Ait Cam Pişirme Fırınları Bulundu


Live Science, 27 Temmuz 2016. 

İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümü Lisans ve Yüksek Lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login