Sakkara Nekropolünde Mumyalama Atölyeleri Keşfedildi

Kahire’nin güneydoğusundaki Sakkara nekropolünde biri insanlar, diğeri hayvanlar için olmak üzere iki mumyalama atölyesi bulundu.

Kahire’nin güneydoğusundaki Saqqara nekropolünde keşfedilen insanlar için mumyalama atölyesi. C: Mahmoud Nasr / The National

İki küçük mezar, bir lahit, heykeller ve cenaze tılsımlarıyla birlikte yeni bulgular, 2018’den beri bölgede çalışan bir Mısır arkeoloji heyetinin bulduğu bir dizi bulgunun sonuncusu.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, atölyelerden birinin insanları mumyalamak için, diğerinin ise hayvanları mumyalamak için kullanıldığını söylüyor.

(İlgili: Garip Mısır Heykelindeki Kişiler Tanımlanmış Olabilir)

Buluntuların açılışına Turizm Bakanı Ahmed Eissa ile birlikte katılan Waziri, bir tepenin altında gömülü halde bulunan atölyeleri gezdi.

Dikdörtgen biçimli atölyelerin kalıntıları, muhtemelen mumyalama sürecinin farklı aşamaları için kullanılan ayrı odalara net bir şekilde bölünmüştü.

Mısırlı yetkililer, Kahire’nin güneydoğusundaki Sakkara nekropolünde biri insanlar, diğeri hayvanlar için olmak üzere iki mumyalama atölyesi bulunduğunu açıkladı. C: Mahmoud Nasr / The National

Bölgede, cesetleri yerleştirmek ve mumyalama sıvılarında yıkamak için kullanılan taş yataklar, mumyalamada kullanılan bir dizi aletle birlikte keşfedildi. Her yatak iki metre uzunluğunda ve 50 santimetre genişliğinde.

Her iki atölyede de mumyalama işleminde kullanılan nitrat tuzu, siyah reçine, tahta karıştırma çubukları ve keten ruloları bulundu.

Yeni keşfedilen mezarlardan biri, Ne Hesut Ba adlı 5. hanedanın (MÖ 2465-2323) yetkililerinden birine aitti. Bu kişinin kaymaktaşından bir heykeli, mezarındaki bir nişin içine gizlenmiş halde bulundu.

Mezarda bulunan yazıtlara göre bu kişi, yazıcıların başı ve tanrı Horus’un rahibiydi. Heykellerinin ön yüzüne yazılmış ayrıntılı bir kayıt, devlet için kanal ve su yolları kazmakla da görevlendirildiğini ortaya çıkardı.

C: Mahmoud Nasr / The National

İkinci mezar, kalıntıları daha yakın tarihli 18. Hanedan’a (MÖ 1400) tarihlenen Men Kheber adlı bir rahibe aitti.

Her iki mezar da günlük hayattan renkli sahnelerle süslenmişti.

Mısır arkeoloji misyonunun 2018’de Sakkara’da çalışmaya başlamasının ardından Waziri liderliğindeki ilk büyük keşfi, yaklaşık 4.500 yıl öncesine, Mısır’ın Eski Krallığına kadar uzanan baş rahip Wahtye’nin mezarıydı. Birkaç ay sonra, misyon ayrıca bir sürü hayvan mumyası keşfetti.

Ekip, Ekim 2020’de Sakkara’da 59 lahit ve mumyadan oluşan bir koleksiyon buldu. Bunu, biri içinde mumyalarıyla birlikte 157 lahit ve diğeri geçen yıl Mayıs ayında 250 lahit ve mumya içeren benzer iki buluntu izledi.

C: Mahmoud Nasr / The National

Waziri, “Tek bir yerde bu kadar çok mumya ve lahit bulduğumuzda, mumyalama atölyelerini bulmamızın an meselesi olduğunu biliyorduk. Bugün onları açıklıyoruz.” diyor.

Misyonun tüm keşifleri şu anda Tahrir’deki Mısır Müzesi’nde, Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’nde ve henüz açılışı yapılmamış Büyük Mısır Müzesi’nde sergileniyor.

Waziri, “Çalışmalarımızın önemli bir yönü, keşiflerimizi müzelerde sergilemek ve onları depolarda bırakmamaktı.” diyor.

Alanın batı tarafındaki kazıların yakında devam etmesi bekleniyor.

Sakkara nekropolü, Erken Hanedanlık döneminde (MÖ 2900-2649 dolaylarında) eski Mısır idari şehri Memphis’in hemen dışında kurulmuş ve 3.000 yıldan fazla kullanımda kalmıştı.


The National. 27 Mayıs 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login