Sakkara’da, Yeni Krallık Döneminden 50 Tabut Bulundu

Mısır’daki Sakkara nekropolünde, eski bir cenaze tapınağı da dahil olmak üzere Yeni Krallık döneminden tabutlar bulundu.

Zahi Hawass’ın ekibi tarafından bulunan ahşap lahitlerden biri. C: Khaled Desouki / AFP / Getty

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, Mısır bilimci Zahi Hawass başkanlığındaki bir arkeolog ekibi tarafından yapılan “büyük keşiflerde” 50’den fazla lahit de yer aldığını söylüyor.

MÖ 16. ve 11. yüzyıllar arasında Yeni Krallık dönemine tarihlenen ahşap lahitler, 10 ila 12 metre derinliklerde 52 mezar kuyusunda bulundu.

(Sakkara’da Antik Heykeller ve Tabutlar Bulundu)

Hawass, Kral Teti’nin karısı Kraliçe Naert’in cenaze tapınağının yanı sıra tuğladan yapılmış üç ambarın da bulunduğunu söylüyor.

Bir düzineden fazla piramide, antik manastırlara ve hayvan mezarlıklarına ev sahipliği yapan Sakkara, Unesco Dünya Mirası alanı haline gelen eski Mısır başkenti Memphis’in geniş bir nekropolüydü.

Kasım ayında Mısır, yılın en büyük bulgusu olan 100’den fazla sağlam lahit keşfini duyurdu.

Kraliçe Naert’in cenaze tapınağında bulunan Yeni Krallık’tan kalma bir mumya. C: Mohamed Hossam / EPA

Eski tanrı heykellerinin yanında ortaya çıkan mühürlü ahşap tabutlar, 2.500 yıldan daha eski bir tarihe sahipti ve Geç dönem ve antik Mısır’ın Ptolemai döneminin üst düzey yetkililerine aitti. Bu keşiflerin yapıldığı dönemde eski eserler ve turizm bakanı Halid el-Anani, Sakkara’da henüz keşfedilecek çok şey olduğunu söylemişti.

Hawass, son keşiflerin Sakkara’nın Yeni Krallık dönemine dair yeni bir ışık tutabileceğini söylüyor. Keşifler, Eski Krallığın altıncı hanedanının ilk firavunu olan Kral Teti’nin gömüldüğü piramidin yakınında yapıldı.

Mısır, son arkeolojik keşiflerin, 2011 ayaklanmalarından koronavirüs pandemisine kadar çok sayıda şoka maruz kalmış bir sektör olan turizmi teşvik edeceğini umuyor.

Yetkililer, defalarca gecikmeden sonra, bu yılın ilerleyen zamanlarında Gize platosunda yeni bir müze (Büyük Mısır Müzesi) açmayı planlıyorlar.


The Guardian. 17 Ocak 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login