Sakkara’da Antik Heykeller ve Tabutlar Bulundu

Kahire’nin güneyindeki geniş nekropolde yapılan kazılarda en az 100 tabut ve yaklaşık 40 adet yaldızlı heykel bulundu.

Büyük bir nekropolde keşfedilen 2500 yıldan daha eski bir lahit. C: Nariman El-Mofty

Sakkara’daki ünlü Basamaklı Piramidin eteklerinde, 2.500 yıldan daha uzun bir süre önce gömülmüş olan renkli, mühürlü lahitler ve heykeller, geçici bir sergide sunuldu.

(Mısır’da 59 Rahip Mumyası ve Sıradışı Tanrı Heykeli)

Arkeologlar, içerisinde çok iyi korunagelmiş mumyalar bulunduran lahitlerden birini konuklara sergilemek maksadıyla açtı. Bununla birlikte, mumyanın vücudunun nasıl korunduğunu gösteren röntgenler çekilerek, görselleri konuklarla paylaşıldı.

İnsanlar, Sakkara’daki nekropolde keşfedilen antik lahitlere bakıyor. C: Nariman El-Mofty

Turizm ve Eski Eserler Bakanı Khaled el-Anany düzenlediği basın toplantısında, keşfedilen eserlerin Mısır’da 300 sene hüküm süren Ptolemaios hanedanına kadar uzandığını açıkladı. (yaklaşık MÖ 320 ila MÖ 30 arası)

Eserlerin, Mısır’ın ünlü Gize Piramitlerinin yakınında bulunan Büyük Mısır Müzesi de dahil olmak üzere en az üç Kahire müzesine taşınacağı açıklandı. Buna ilaveten, bu yıl yine Sakkara nekropolünde başka bir keşfi daha duyuracaklarının da haberi verildi.

Sakkara sergisinden 2500 yıldan daha önce gömülmüş olan eski bir lahit. C: Nariman El-Mofty

Yeni bulgular, ünlü nekropoldeki bir dizi arkeolojik buluntunun sonuncusu. Eylül ayından bu yana araştırmacılar, Sakkara’nın aynı bölgesinde, çoğunun içinde mumyalar bulunan en az 140 adet kapalı lahit ortaya çıkardı.

Eski Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mostafa Waziri’nin gazetecilere verdiği demeçte, Mısırlı arkeologların “tabutlarla dolu, iyi kaplanmış, iyi boyanmış ve iyi dekore edilmiş odalar” bulduklarını açıkladı.

Mostafa Waziri konuşmasını yaparken, arkeologlar da örnek mumyanın nasıl korunduğunu göstermek maksadıyla mumyaya röntgen ışınları uyguluyor. C: Nariman El-Mofty

Sakkara bölgesi, Mısır’ın eski başkenti Memphis’teki ünlü Gize Piramitlerinin yanı sıra Abu Sir, Dahshur ve Abu Ruwaysh’teki daha küçük piramitleri içeren nekropolün bir parçası. Bu bölgelerdeki Memphis kalıntıları, 1970’lerde UNESCO Dünya Mirası ilan edilmişti.

Sakkara’daki nekropolde keşfedilen antik lahitler. C: Nariman El-Mofty

Mısır, Diktatör Hüsnü Mübarek’i deviren 2011 ayaklanmasının ardından oluşan siyasi kargaşa ortamı sebebiyle sarsılan turizm endüstrisi yeniden canlandırmak adına sık sık arkeolojik keşiflerini duyuruyor. Fakat bu sene Covid-19 salgını neticesinde Mısır’ın turizm sektörü bir darbe daha aldı.


The Associated Press. 14 Kasım 2020.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Arkeoloji bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji öğrencisi. Sosyoloji yüksek lisansı icin hazırlanıyor.

You must be logged in to post a comment Login