Mısır’da Muhtemelen Bilinen En Eski Mumya Bulundu

Sakkara’daki Basamaklı Piramidin yakınında, 15 metrelik bir çukurda bulunan 4.300 yıllık mumya, Mısır’da keşfedilen en eski mumya oldu.

Sakkara arkeoloji sahasında yapılan kazılar.

Kazı ekibi lideri, Mısırbilimcilerin başkent Kahire yakınlarında, ülkede şimdiye kadar keşfedilmiş olabilecek en eski ve en eksiksiz mumyayı içeren bir Firavun mezarının ortaya çıkarıldığını söylüyor.

Ekibin direktörü Zahi Hawass, gazetecilere verdiği demeçte, 4.300 yıllık mumyanın Sakkara’daki Basamaklı Piramidin yakınında yakın zamanda ortaya çıkarılan beşinci ve altıncı hanedan mezarlarından oluşan bir grupta 15 metrelik bir kuyunun dibinde bulunduğunu söylüyor.

Hekashepes adlı bir adamın mumyası, harçla kapatılmış kireçtaşı bir lahit içindeydi.

(İlgili: Mısır’da 16 Metre Uzunluğunda Papirüs Bulundu)

Mısır’ın eski eserler bakanlarından biri olan Hawass, “Bu mumya, Mısır’da bugüne kadar bulunan en eski ve en eksiksiz mumya olabilir.” diyor.

Bulunan diğer mezarlar arasında, beşinci hanedanın son firavunu Unas döneminden bir memur müfettişi, bir soylular amiri ve bir rahip olan Khnumdjedef’e ait bir mezar vardı. Mezar, günlük hayattan sahnelerle süslenmişti.

Bir diğer mezar ise “sırların koruyucusu ve sarayın ulu reisinin yardımcısı” Meri’ye aitti.

Açıklamada, mezarlar arasında bir adam ve karısı ile birkaç hizmetçiyi temsil eden çok sayıda heykelin bulunduğu belirtildi.


The Guardian. 26 Ocak 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login