Replika Sanılan Kılıcın 3.000 Yıllık Olduğu Anlaşıldı

Müze deposunda duran ve replika olduğu sanılan bir kılıcın çekilen röntgeni, eserin aslında Tunç Çağı’na ait olduğunu ortaya koyuyor.

Tunç Çağı’na tarihlenen ve yeniden sınıflandırılan kılıcın sergilendiği bir enstalasyon. (C: The Field Museum)

Yaklaşık bir asırdır Chicago’da Field Müzesi’ndeki koleksiyonun bir parçası olan “replika” bir kılıç, aslında Tunç Çağı’ndan kalma 3.000 yıllık bir eser.

Küratörler, yakında açılacak olan “Avrupa’nın İlk Kralları” adlı sergiye hazırlanırken şok edici bir keşifte bulundular. Field Museum temsilcilerinin yaptığı açıklamaya göre, 91 santimetre uzunluğundaki bronz kılıç, 1930’larda Macaristan Budapeşte’de Tuna Nehri’ndeki bir kazı sırasında ortaya çıkarıldıktan sonra müze koleksiyonuna eklendiğinden beri depoda tutuluyordu.

(İlgili: Tavan Arasını Düzenlerken Bulunan Kılıç Tunç Çağına Ait Çıktı)

Açıklamada, Tunç Çağı savaşçılarının kılıçlarını ve zırhlarını “kaybedilen sevdiklerini veya bir savaşı anmak için” bir su kaynağına atmasının bir gelenek olduğu belirtiliyor.

Field Museum’da antropoloji küratörü olan William Parkinson’a göre, insanlar bazen kelimenin tam anlamıyla, savaş silahlarını gömüyorlardı.

Ancak, bir noktada kılıç bir kopya, yani replika sanıldı. Böyle bir kanıya nasıl varıldığını kesin olarak bilmenin bir yolu olmasa da, muhtemelen basit bir idari hataydı.

Parkinson, kılıcın müzeye getirildiğinde yazım hatası yapıldığını düşündüğünü belirtiyor.

Arkeologlar, sergi hazırlığını yapan müze küratörlerinden kılıcı kendilerine göstermelerini istedi. Arkeologlar, bir kimyager de dahil olmak üzere Field ekibinin yardımıyla kılıcı taramak için X ışınlarını kullandılar ve “kimyasal yapısını Avrupa’daki diğer bilinen Tunç Çağı kılıçlarıyla” karşılaştırdılar. Açıklamaya göre araştırmacılar, kılıçların “bronz, bakır ve kalay içeriğinin neredeyse aynı olduğunu” keşfettiler.

Parkinson yaptığı açıklamada, genellikle bu hikayenin tam tersi şekilde ilerlediğini, orijinal olduğu düşünülen şeyin sahte olduğunun ortaya çıktığını belirtiyor.

Yeni sınıflandırılan kılıç, 31 Mart’ta The Field Museum’da açılacak olan “Avrupa’nın İlk Kralları” sergisinin bir parçası olarak sergilenecek.


Live Science. 25 Ocak 2023.

You must be logged in to post a comment Login