Tavan Arasını Düzenlerken Bulunan Kılıç Tunç Çağına Ait Çıktı

Almanya’da yaşayan Christian Biesemann isimli bir adam, evinin çatı katını temizlerken 3.000 yıllık bir kılıç buldu.

1950’lerde Ren kıyısında bir işçi tarafından gün yüzüne çıkarılan kılıç, ailenin çatı katında saklandı ve pandemi başlayana kadar unutuldu. C: J. Vogel / LVR-LANDESMUSEUM BONN

65 yıl önce bir kepçe sürücüsü olan Albert Biesemann, Ren’in doğu kıyısına yakın bir çakıl ocağında çalışırken, Asterix çizgi romanından fırlamış gibi görünen bronz bir kılıç ortaya çıkardı.

Onlarca yıl boyunca “Büyükbabanın eski Roma kılıcı”, Biesemann’ın torunu onu meraktan devlet arkeoloji ofisine götürene kadar tavan arasında yarı unutulmuş olarak kaldı.

(Roma Askerinin Mezarında Bükülmüş Kılıç Bulundu)

Bonn şehrinde ikamet eden 32 yaşındaki Christian Biesemann, bir yıl önce karantina döneminde evinin çatı katını temizlemeye başladı. Dedesi Albert Biesemann’ın 65 yıl önce bulduğu kılıcı fark eden Christian Biesemann, geçmişini öğrenmek için Rheinland Belediyesi’nin arkeoloji bölümüne götürdü.

Yapılan testlerde kılıcın Geç Tunç Çağı’na ait olduğu ve yaklaşık 3.000 yıllık bir geçmişi olduğu tespit edildi. Kılıcın, yaklaşık 3.000 yıl önce dökülen ve antik Almanya’da yüzlerce kilometre taşınan, ancak daha sonra kasten bükülerek tanrılara adak olarak suya bırakılan “şaşırtıcı” bir Geç Tunç Çağı eseri olduğu ortaya çıktı.

Kılıç muhtemelen Urnfield kültürünün son on yıllarında üretilmişti. Biesemann ailesi, kılıcı sergilemek üzere Bonn Eyalet Müzesi’ne teslim etti.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login