Danimarka’da Çok İyi Korunmuş Bir Tunç Çağı Kılıcı Bulundu

Odense Şehir Müzeleri’nden arkeologlar, Danimarka’da 1.3 kg ağırlığındaki mükemmel korunmuş bir tunç kılıcı ortaya çıkardılar.

Tunç Çağı kılıcının keşfi. C: Odense Şehir Müzeleri

Baş küratör Jesper Hansen, İskandinav Tunç Çağı’nın dördüncü döneminden kalma kılıç ile ilgili olarak, “3.000 yıllık bir mucize ile karşı karşıyayız.” şeklinde bahsediyor.

(Çekya’da Bir Mantar Toplayıcısı, Bronz Çağı Kılıcı Buldu)

Ardından şu şekilde devam ediyor “Bu kılıcın kendisi ender bir tür. Tunç parçanın sağlam olmasına ek olarak, ahşap ve geyik boynuzundan yapılmış tutamağın çok iyi korunmuş olması bakımından tamamen benzersiz. Dahası, kılıç gömülmeden önce bir ıhlamur kabuğu materyaliyle düzgünce sarılmış. Kılıç, bir yerleşim yerindeki basit bir çukura yerleştirilen bir adak sunusu.”

Håre’da bulunan yaklaşık olarak 3000 yıllık tunç törensel kılıç. C: Odense Şehir Müzeleri

Kılıcın bulunduğu yerleşime, bir yıldan fazla süredir devam eden büyük bir arkeolojik araştırma sırasında rastlandı. Çalışma müzenin sorumluluk alanı içinde, 60 km’den fazla uzanan büyük bir gaz boru hattı olan Baltık Boru Hattı’nın ilerisinde yürütülüyor. Bu, müzenin borunun güzergahını ve ilgili depolarını incelediği büyük bir proje oldu. Bulunan kılıç ise, Odense Şehir Müzeleri tarafından araştırılan alanın son kısmında Batı Funen’daki Håre’da üretilmiş.

Kılıç topraktan dikkatlice çıkarıldı ve müzenin koruma ve konservasyon departmanına nakledildi. Kılıcın farklı malzemelerden oluşması nedeniyle konservasyon aşaması karmaşık bir süreç. Bundan dolayı metal, ahşap, boynuz ve ıhlamur kabuğunu ayrı ayrı korumak amacıyla kılıcın tutamak dayanakları ve tutucuları söküldü.

Kılıç ve kabzası, ıhlamur iç kabuğu liflerine sarılmıştı C: Odense Şehir Müzeleri

Konservasyon çalışması ile bağlantılı olarak, çeşitli malzemelerin (bitki lifleri, boynuz ve ahşap) türlerini saptamak için numuneler alındı. Kılıcın yaşının doğru bir şekilde saptanabilmesi için, bitki lifi numuneleri de karbon 14 tarihlendirmesi için kullanılacak. Ayrıca kılıcın yapıldığı metal alaşımın (tunç) kökenini belirlemek için bir metal numunesi kullanılacak.

Kılıçta, ahşap ve geyik boynuzu/ kemik sap kısmı çıkarılmıştır. Sapın, kılıcın bıçak gövdesi ile birlikte yapıldığını görebilirsiniz. C: Odense Şehir Müzeleri

Analiz ve konservasyon çalışması tamamlandığında, konservatör tüm görkemiyle gözler önüne serilmeye hazır olan kılıcı yeniden birleştirecek. Bu kesinlikle göz alıcı olacak ve bu harika kılıcın tüm hikayesini Tunç Çağı’ndan itibaren göstermek ve anlatmak mümkün kılınacak. 

Kılıç, Møntergården’daki müzede sergilenecek.


Odense City Museums. 12 Mart 2021.

İÜ Klasik Arkeoloji mezunu, MSGSU Arkeoloji Yüksek Lisans öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login