Mısır’da 16 Metre Uzunluğunda Papirüs Bulundu

Mısır’daki Sakkara bölgesinde çalışan arkeologlar, şaşırtıcı biçimde 16 metre uzunluğuna sahip bir papirüs keşfetti.

Görseldeki papirüs, Mısır’daki en uzun papirüs olan Yuya Papirüsü. C: Mısır Eski Eserler Bakanlığı

Mısır’ın Sakkara bölgesinde çalışan arkeologlar, uzmanların “son yüzyılda türünün tek örneği” olarak nitelendirdiği, MÖ 50 yılına kadar uzanan bozulmamış eski bir papirüsü ortaya çıkardılar.

16 metre uzunluğundaki papirüs, Sakkara arkeoloji alanında bulundu. Antik papirüs, ölümden sonraki yaşamlarında kişilere yardımcı olmak için Firavun’un Ölüler Kitabı’ndan açıklamalar ve büyüler içeriyor.

Keşif, son yüzyılda ilk kez eksiksiz bir papirüs belgesinin ortaya çıkarılmasına işaret ediyor.

(İlgili: Ölüler Kitabı: Eski Mısır’ın Ölüm Sonrası Yaşam Rehberi)

Büyüler veya formüllerden oluşan Ölüler Kitabı, eski Mısırlılara yeraltı dünyasında rehberlik etmesi için hazırlanmıştı. Ölüler Kitabı, Mısırlıların ölülerin yeraltı dünyasında gezinmesine yardımcı olacağına ve başka amaçlara hizmet edeceğine inandıkları bir dizi eski Mısır metnine verilen modern isim. Bu metinlerin kopyaları bazen ölülerle birlikte gömülürdü. 

Tek bir standart ölüler kitabı yoktu. Bunun yerine, her mezarda farklı büyülerden oluşan kopyalar vardı. Bütün büyüleri içeren tek bir kitap söz konusu değil, bunun yerine her biri makul miktarda fakat farklı farklı büyüler içeriyor ve hiçbir Ölüler Kitabı bir başkasıyla aynı değil.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, geçtiğimiz hafta başlarında Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı tarafından düzenlenen “Arkeologlar Günü” etkinliğinde keşfi duyurdu. Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, 14 Ocak’ta Mısır Arkeologları Günü’nü kutluyor. Tarih, 1953’te Eski Eserler Kurumu’nun ilk Mısır başkanı olan Mostafa Amer’in atanmasının yıldönümünü anıyor.

Mısır’daki en uzun papirüs yuya papirüsü 20 metre uzunluğunda. C: Mısır Eski Eserler Bakanlığı

Waziri, Tahrir’deki Mısır Müzesi’nde tamamen restore edilen papirüsün Arapça’ya çevrildiğini ve Büyük Mısır Müzesi’nin açılışında sunulacağını söyledi.

Söz konusu papirüs, geçtiğimiz Haziran ayında, Sakkara arkeolojik alanında keşfedilen 250 ahşap lahitten birinin içinde bulundu. Papirüsün adı, genel sekreter Mostafa Waziri’ye ithafen “Waziri Papirüsü” olarak adlandırıldı.

Araştırmacılar ve arkeologlar iki yılı aşkın bir süredir bölgede çalışıyorlar. Sadece 2022’de arkeologlar yüzlerce mumya, bilinmeyen bir kraliçenin piramidi, beş boyalı mezar, eski bir yetkilinin mezarı ve Kral II. Ramses’in hazinedarına ait bir lahit ortaya çıkardılar.


Egypt Independent. 18 Ocak 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login