İspanya’da 400 İslami Mezar Bulundu

İspanya’da ortaya çıkartılan 400’den fazla İslami mezarda, yaklaşık 4.500 insana ait kalıntılar ortaya çıkartıldı.

C: El Patiaz Asociacion Cultural

Şu anda bölgede kazı yapan bir arkeolog olan Eva Gimenez, mezarların Aragon’daki Zaragoza yakınlarında yer alan Tauste kasabasında 8. yüzyıldan kalma bir mezarlıkta keşfedildiğini söylüyor.

711 yılında Arap güçleri İber yarımadasını fethetmeye başladı. Sonraki yedi yüzyıl boyunca, bölgenin Hıristiyan krallıkları tarafından tamamen fethedildiği 1492 yılına kadar burada kaldılar.

(İslamiyet Öncesi Türklerde Ölü Gömme Adetleri)

Bask Ülkesi Üniversitesi’nden araştırmacılar, Tauste’deki Müslüman iskanının geleneksel ve yazılı kaynaklar tarafından “tesadüfi ve hatta var olmayan” olarak kabul edildiğini söylüyor. Ancak bölgenin kültür derneği, kasabada bulunan mimari ipuçları ve insan kalıntıları nedeniyle, uzun süredir bölgenin büyük bir İslam yerleşkesine ev sahipliği yaptığından şüpheleniyordu.

C: El Patiaz Asociacion Cultural

Bask Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, 711’den 1492’ye kadar, kuzey Hıristiyan ile güney İslami arasındaki sınırlar, değişen egemen otoriteyle birlikte sürekli olarak değişti.

Tauste İslam Nekropolü Antropolojik Gözlemevi müdürü Pina Pardos, 2010 yılında yapılan ilk kazıda, en az iki seviyeye yayılmış beş dönümlük bir nekropol ortaya çıktığını söylüyor.

DNA çalışmaları ve radyokarbon tarihleme yöntemi, kalıntıların 8. ila 11. yüzyıllar arasına tahirlendiğini gösterdi.

Pina Pardos, ilk kazıdan sonraki yıllarda yapılan küçük kazılarda yaklaşık 44 iskeletin ortaya çıkarıldığını ve bu yıl yerel makamların bölgede kapsamlı bir kazı yapılmasını emrettikten sonra 400’den fazla insan kalıntısı bulunduğunu söylüyor.

Pardos, “Kazı yapmak ve 400 mezar bulmak oldukça nadir bir durum. Bu harika.” diyor.

C: El Patiaz Asociacion Cultural

Pina Pardos, iskeletlerin tamamının İslami geleneklere göre gömüldüğünü, sağa konumlandırıldıklarını ve Mekke’ye dönük gömüldüklerini ekliyor.

Uzmanlar, keşfin bölgedeki Müslüman yerleşim yerleri hakkındaki önceki varsayımlara meydan okuyacağına inanıyor.

Araştırmacılar, “Bu bölgedeki Müslüman kültürünün ve İslami varlığın düşündüğümüzden daha önemli olduğunu görüyoruz.” diyor.

“İspanya’daki Müslüman varlığının başlangıcından beri burada Tauste’de büyük bir Müslüman nüfus olduğunu görüyoruz. Bu çok önemli – 400 adet Müslüman mezarı, insanların yüzyıllardır burada yaşadığını gösteriyor.”

Pina Pardos, kalıntıların kataloglanacağını, araştırma için saklanacağını ve üzerinde çalışılacağını söylüyor.


CNN. 20 Kasım 2020.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login