British Museum İslam Kültür Galerisi Açıyor

İngiliz Müzesi (British Museum), IŞİD militanlarının Orta Doğu’daki kültürel mirası yok etmesinin ardından, İslami dünya kültürüne adanmış yeni bir galeri açacağını duyurdu.

2018’de Ekim ayının sonunda açılacak olan İslam Dünyası Galerisi, çeşitli seramikleri, mücevherleri ve şu an teşhirde olmayan bazı resimleri biraraya getirecek. İslam Dünya Kültürü için yeni bir galeri açma kararının, İslam kültürel mirası için hassas bir dönem olması nedeniyle verildiği belirtildi. Dünyaca ünlü müzede İslami eserler, birinci kattaki kullanılmayan iki galeride sergilenecek.

Projenin baş küratörü Venetia Porter yaptığı açıklamada, Irak’ta yok edilen ne varsa, bunların hepimize ait olduğunu söyledi. İslam kültür dünyası için ayrılacak olan iki büyük galeriden ilki, İslam’ın başlangıcından Ortaçağ hanedanlarının sanatı vurgulanarak 1500’lü yıllara kadar olan kısmı kapsayacak. İkinci galeri ise, 16. Yüzyıldan itibaren İslam dünyasına hakim olan üç büyük hanedana odaklanacak; Osmanlılar, Safeviler ve Moğollar.

Sanatçı Michael Rakowitz tarafından yapılan bu eserler, Orta Doğu’daki müzeler yağmalandığı sırada ortadan kaybolan eserleri temsil ediyor.

Dailymail

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login