Kuzey Galler’de 3.000 Yıllık Bir Çift Altın Takı Bulundu

Kuzey Galler’deki Wrexham şehrinde, 3,000 yıllık olduğu düşünülen iki altın buluntu ortaya çıkarıldı. Geç Bronz Çağı’na tarihlenen define, iki kilitlenen altın halkadan oluşuyor. Halkaları takan kişi Geç Bronz Çağı toplumunda zenginlik ve yüksek statüye sahip biri olmalıydı.

Arkeologlar kilitli altın halkaların küpe olarak mı, yoksa saçları toplamak için bir çeşit saç tokası olarak mı kullanıldığını bilemiyor.

Daha önce benzer kilitli halkalar Galler’de Gaerwen, the Great Orme, ve Newport isimli eski yerleşimlerde de bulunmuştu. Bu yerleşimlerin hepsi sahilde, deniz kenarında bulunuyor.

Arkeologlar bu özel takıların genelde sahil kesiminde bulunmasının, Geç Bronz Çağı’nda Galler ve İrlanda’da yaşayan toplumlar arasında olası bir ticaret ve bağlantıya işaret edebileceğini düşünüyor.

Amgueddfa Cymru Galler Milli Müzesi Baş Küratörü Adam Gwilt, “Kuzeydoğu Galler Bronz Çağı boyunca altın takıların kullanımı ve gömülmesi açısından bir sıcak bölgeydi diyebiliriz. Bu küçük ama son derece zarifçe yapılmış kilitli halkalar, daha önce elde ettiğimiz ve giderek artan kanıtlara bir yenisini ekliyor. Elimizde olan bilgiler, İrlanda ve Atlas Okyanusu Avrupası’ndaki toplumlar arasında uzun süreli ilişkiler olduğunu düşündürüyor” diyor.

Gwilt, “Tek parça olarak bulunan bu çok kıymetli altın objelerin, soyutlanmış ıssız yerlere özenle, tanrılara hediye amacıyla gömüldüğünü düşünüyoruz. Belki sahiplerinin hayatının sonunda bu takılar da gömülüyordu” diye ekliyor.

Bağımsız bir değerlendirme sonunda altın kilitli halkalar Wrexham County Borough Müzesi ve Arşivi’ne verilecek.

Itv News

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login