İngiltere’de 1.800 Yıllık Altın Yüzük Bulundu

İngiltere’de bir dedektör grubu üyesi, Antik Roma dönemine ait oldukça süslü bir altın yüzük buldu.

Altın yüzük yaklaşık 1800 yıllık. C: Jason Massey

Yüzüğün 24 karat altın olduğu düşünülen yüzünde, siyah bir akik taşının üstünde, iki atı süren Antik Roma zafer tanrısının gravürü yer alıyor.

Dedektör grubu üyesi Jason Massey, İngiltere’nin Crewkerne kasabası yakınlarında bir alanı araştırırken, söz konusu şık yüzüğü keşfetti.

(13 Yaşında Bir Çocuk, Kral Bluetooth’a Ait Eserler Buldu)

48 gram ağırlığındaki yüzük, henüz resmi olarak analiz edilmedi, ancak British Museum’daki uzmanlar, yüzüğün muhtemelen MS 200 ila MS 300 yılları arasına tarihlendiğini söylüyor.

Massey yüzüğü ilk bulunduğunda önce bunun bir altın sikke olduğunu düşündü çünkü yüzüğü bu alana gömülmüş 60 antik Roma sikkesinin ortasında buldu. Massey ve arkadaşları, Kasım ayında bu alanda kurşun kaplı bir tabut ve Roma İmparatorluğu dönemine tarihlenen 250’den fazla sikke buldular.

Altın yüzüğün üstündeki akik taşında, iki at süren zafer tanrısı tasvir edilmiş. C: Jason Massey

Massey, bu gösterişli buluntuların, bir zamanlar burada çok yüksek statülü bir Roma villasının olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Massey, “Yüzüğün değeri için birçok fiyat biçiliyor, ama biz oradaki villada kimin yaşadığını, nereden geldiğini ve bu yüzüğü takan kişinin kim olduğu ile ilgileniyoruz.” diyor.

(Arkeologlar 1000 Yıllık Gizemi Çözmek İçin Polis Çağırdı)

Somerset’te bir irtibat memuru olan Hayward-Trevarthen, “Somerset’te bu çeşit altın yüzüklerden daha var, fakat yaygın değiller.” diyor.

Ve tıpkı bugün olduğu gibi, bu altın yüzük, “sahibin oldukça varlıklı olduğunun bir göstergesi.”

Bu yüzük, amatörlerin ortaya çıkardığı tek Antik Roma eseri değil. 2015 yılında, metal dedektörü olan bir adam, Londra’nın kuzeyinde bir köyde mükemmel korunmuş bir Roma dönemi mezarını keşfetti. 2013 yılında amatör arkeologlar, İtalya’daki Roma imparatoru Hadrian’ın villası altındaki devasa bir tünel ağını ortaya çıkardılar.


Live Science. 6 Ağustos 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login