İngiltere’deki Bir Müzeden Tunç Çağına Ait Altın Eserler Çalındı

İngiltere’nin Cambridgeshire bölgesindeki Ely Müzesi’nde sergilenen Tunç Çağı’na ait altın eserler 7 Mayıs tarihinde çalındı.

Müze, tork’u 2017 yılında satın aldı. C: The Trustees of the British Museum

Hırsızlar, geçtiğimiz günlerde İngiltere’deki Ely Müzesi’ne girerek Tunç Çağı’ndan kalma iki eseri çaldı.

Çalınan eşyalar Doğu Cambridgeshire’da bulunan altın tork (bükülmüş metal bir banttan oluşan boyun süsü, gerdanlık) ve altın bir bilezikti. Müze, tork’u 2017 yılında halktan gelen bir dizi bağışla satın almıştı.

Cambridgeshire Polis Teşkilatı izinsiz giriş olayını araştırıyor. Müfettiş Kiri Mazur, hırsızlığa karıştığına inanılan e-scooter kullanan iki şüpheliyi aradığını söylüyor.

(İlgili: British Museum’da Bazı Eserler Kayboldu veya Hasar Gördü)

Mazur, “Bu eşyaların çalınması alçakça bir şey ve biz suçluları tespit etmeye, eşyaların izini sürmeye ve onları hak ettikleri yere geri götürmeye odaklanıyoruz. Tüm soruşturmaları takip etmek için Ely Müzesi personeliyle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.” diyor.

Altın bilezik Tunç Çağı’na tarihleniyor. C: Cambridgeshire County Council

Ely Müzesi küratörü Elie Hughes, “Müzenin ve bölgenin yerel mirasının kaybından dolayı perişan durumdayız. 2017 yılında tork’un satın alınmasında halkın inanılmaz desteğinden sonra bu büyük bir darbe oldu.” diyor.

“Kültürel açıdan önemli bir nesneydi, yeri doldurulamaz. Şimdi önceliğimiz çalınan nesnelerin yerini tespit etmek için polisle birlikte çalışmak.”

Doğu Cambridgeshire’da bulunan tork, İngiltere’de bir yüzyıldan fazla bir süredir bulunanların en iyi durumda olanı olarak kabul ediliyor. Bu tork, her zamanki örneklerden çok daha büyük ve 730 gram neredeyse saf altından yapılmış.


Ely Standard. 8 Mayıs 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login