Arkeologlar Tunç Çağından Kalma Ahşap Kuyu Buldu

Arkeologlar, Oxfordshire’da binlerce yıl boyunca çok iyi şekilde korunmuş nadir bir ahşap yapıyı ortaya çıkardı.

Tunç çağında yapılmış kuyunun yakından görünüşü. C: Oxford Archaeology

İngiltere’nin Oxfordshire bölgesinde bir yol inşaatı projesi kapsamında yapılan kazılarda ahşap kuyu bulundu. Kuyunun, Britanya’da MÖ 1.200 ile 700 yılları arasında süren Tunç Çağı’nın ikinci yarısına ait olduğu düşünülüyor.

Ahşap malzemenin nispeten hızlı bir şekilde çürüme eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, bu kadar uzun zaman öncesine ait korunmuş bir ahşap yapı bulmak alışılmadık bir durum. Ancak organik malzemeler belirli koşullar altında uzun süre hayatta kalabiliyor.

Kazıları yürüten Oxford Arkeoloji Miras Uygulaması’nın kıdemli proje yöneticisi John Boothroyd, “Bu döneme ait ahşap yapıların korunmuş olması oldukça nadir ve bu kalıntılar, su dolu zemine gömülmeleri nedeniyle bu zamana kadar ayakta kaldı” diyor.

(İlgili: Julius Caesar’ın Bahsettiği ‘Dikenli Ahşap’ Keşfedildi)

Arkeologlardan oluşan ekibin kuyuya dair ortaya çıkardığı ilk işaret, yere dikey olarak çakılmış, korunmuş bir ahşap direkti. Ekip daha sonra ahşaptan yapılmış daha büyük bir yapıyı ortaya çıkardı ve bunun bir kuyu olduğunu belirledi.

Boothroyd, “Son derece zorlu koşullara rağmen ekip kuyuyu ortaya çıkarmayı ve tamamen belgelemeyi başardı.” diyor.

“Toplanan özel toprak örnekleri, kuyu aktif olarak kullanıldığı zamanlardaki çevredenin nasıl olduğunu ve yerleşim yoğunluğunun belirlenmesine de yardımcı olacak.”

Benson köyünün yakınında bulunan alan, daha önce başka Tunç Çağı kalıntılarının da bulunduğu bir bölgede yer alıyor.

Oxfordshire İl Konseyi üyesi Judy Roberts, “Kazılar bu zengin coğrafyayı daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ve Tunç Çağı faaliyetlerinin ne kadar yaygın olduğunu ortaya koyuyor.” diyor.

“Bu buluntu, bölgenin geçmişteki arazi kullanımına dair harika bilgiler veriyor. Kuyunun yakın çevredeki yerleşim yerlerinde tarımsal sulama amaçlı kullanılmış olabileceği düşünülüyor. Bunun gibi arkeolojik araştırmalar inşaat planlarının teslim edilmesi sürecinin önemli bir parçası. Bölgenin eski sakinlerini tanımlamamıza, anlamamıza ve bunları gelecek nesiller için kaydetmemize yardımcı oluyorlar.”

Ahşap kuyunun ortaya çıkarılmasının ardından uzmanlar, yapıyı çıkarmak üzere elle yavaşça söktüler. Korunmuş ahşabın bir örneği daha ileri analiz için gönderildi. Bu analiz, kullanılan ahşabın türünü ve malzemeyi şekillendirmek için hangi aletlerin kullanıldığını gösteren herhangi bir kanıtı ortaya çıkarabilir.

Arkeologlar ayrıca bölgede çakmaktaşı parçaları, hayvan kemikleri ve depolama ve atık olarak kullanılan çömlekler de dahil olmak üzere başka eserler de ortaya çıkardılar.


Oxfordshire County Council. 7 Mayıs 2024.

Newsweek. 8 Mayıs 2024.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login