Filler Selamlaşmak için Farklı İletişim Biçimlerini Kullanıyor

Araştırmalar, fillerin selamlaşmak için kulaklarını, gürlemelerini, hortumlarını ve diğer iletişim biçimlerini kullandıklarını gösteriyor.

Yeni araştırmalar, fillerin iletişim kurmak için çeşitli jestler, sesler ve görsel ipuçları kullandığını öne sürüyor. C: Pixabay

Yeni araştırmalar, fillerin arkadaşlarıyla yeniden bir araya geldiklerinde kulaklar, uğultular ve diğer kasıtlı ses ve jestlerle birbirlerini selamladıklarını gösteriyor.

Çalışma, fillerin kasıtlı olarak iletişim kurduğunu ve selamlaşmalarını diğer fillerin yaptıklarına göre uyarladıklarını öne sürüyor. Örneğin, başka bir fil zaten dikkatini veriyorken, fillerin görsel jestler kullanma olasılığı daha yüksek; aksi takdirde dokunmayı kullanma olasılıkları daha yüksek.

Çalışmanın başyazarı Viyana Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Vesta Eleuteri, “Benim için en nihayetinde iletişim kurmak için fillerin vücutlarını nasıl kullandıklarını anlamak gerçekten heyecan vericiydi. Buna bu kadar güveniyor olmalı akıllara durgunluk veriyor ama bu çok göz ardı ediliyor.” diyor.

(İlgili: Asya Filleri Yas Tutuyor ve Ölü Yavrularını Gömüyor!)

Bilim insanları, fillerin, insanların duyamayacağı kadar alçak, ancak türlerinin devasa kulaklarının kolaylıkla algıladığı derin uğultularla kilometrelerce uzaktan iletişim kurduğunu zaten biliyorlardı. Ayrıca uzun hortumları mükemmel bir koku alma duyusuna sahip: Filler, hem filler hem de insanlar arasındaki yaş, akrabalık ve hatta sosyal grupların kokusunu alabiliyorlar. Ancak insanlarla karşılaştırıldığında fillerin görme yeteneği nispeten zayıf.

Eleuteri, önceki fil iletişimi araştırmalarının, bu duyuların ve diğer duyuların birlikte nasıl çalışabileceğinden ziyade, ses ve kokuya ayrı ayrı odaklanma eğiliminde olduğunu söylüyor.

Eleuteri ve ekibi, kulak çırpma ve hortuma uzanma gibi görsel jestlerin yanı sıra sesleri, dokunmaları ve kokuyla ilgili davranışları da dahil ederek farklı bir yaklaşım benimsedi.

Araştırmacılar hangi hareketlerin ve seslerin bir arada yapıldığını takip ettiler ve düşük gürültü seslerinin sıklıkla kulak çırpmalara eşlik ettiğini fark ettiler; bu kombinasyon belgeledikleri en yaygın selamlamaydı. Eleuteri, tekrar eden kombinasyonun fillerin iletişim kurmak istediğini gösterdiğini söylüyor. Filler ayrıca jest yapmadan önce genellikle birbirlerine bakıyordu ve bu da bu fikri daha da güçlendiriyor.

Karşılaştırmalı biliş üzerine çalışan fakat bu çalışmaya dahil olmayan Robbie Ball, “Bu makale, çok modlu iletişim kavramını (aynı anda birden fazla duyuyu içeren iletişim) ne kadar ciddiye aldığı açısından benzersiz.” diyor.

Ball, “Tıpkı sokağın karşısındaki arkadaşıma elimi sallayıp ‘Hey!’ diye bağırabileceğim gibi, filler de aynı zamanda arkadaşlarını selamlarken uygun iletişim sinyallerini birleştiriyorlar gibi görünüyor.” diyor.

Yıllardır araştırmacılar, fil grupları bir araya geldiğinde selamlama davranışlarında bir kakofoni olduğunu belgelemişti. Ancak eğer varsa hangi davranışların iletişim amaçlı olduğu ve hangilerinin rastgele olduğu açık değildi.

Bu soruyu yanıtlamak için yeni çalışmadaki araştırmacılar, Zimbabve’de dokuz yarı yabani filden oluşan bir grupla çalıştılar. Ekip, filleri her seferinde 10 dakika boyunca ayırdı ve ardından selamlaşmalarını gözlemlemek için tekrar bir araya getirdi.

Filler yalnızca tanıdıkları ve sevdikleri diğer filleri selamlama eğilimindeydi. Bu nedenle önemli bir ilk adım, gruptaki hangi fillerin zaten yakın olduğunu bulmaktı. Fil bakıcıları fillerin sosyal dinamikleri hakkında zaten bir miktar bilgiye sahipti. Bunları ölçmek için fil dostluğunu temsil eden bir örnek kullandılar: “en yakın komşu endeksi”.

Fil bakıcıları ayda iki kez hangi fillerin birbirine en yakın durduğunu kontrol ediyordu. Sonunda birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olan altı fili incelemeyi seçtiler.

Çalışma, fillerin karmaşık sosyal dünyalarda yaşadıklarını, aile gruplarının ayrıldıklarında ve bir araya geldiklerinde ve zaman içinde karmaşık ilişkileri takip ettiğini vurguluyor.

Eleuteri, “Onların da insanlar gibi uzun ömürleri var. 70 yıla kadar yaşayabilirler ve benzer bir gidişata sahipler” diyor.

Eleuteri, çok sayıda sosyal partnere sahip olmanın hayvanları karmaşık iletişim geliştirmeye itiyor olabileceğini öne sürüyor.


Live Science. 10 Mayıs 2024.

Makale: Eleuteri, V., Bates, L., Rendle-Worthington, J. et al. (2024). Multimodal communication and audience directedness in the greeting behaviour of semi-captive African savannah elephants. Commun Biol 7, 472.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login