İngiltere’de Roma Döneminden Küçük Bir ‘Süs Köpeği’ Bulundu

İngiltere’nin güneyinde yer alan Oxfordshire’daki popüler bir yürüyüş noktasında küçük bir Roma köpeğinin kalıntıları bulundu.

Araştırmacıların küçük köpeğin neye benziyor olabileceğine dair bir çizimi. C: Digventures

Oxfordshire’daki Wittenham Clumps’ta yapılan bir arkeolojik kazı, 20 cm boyunda bir köpeğin 1.800 yıllık kalıntılarını ortaya çıkardı.

Hayvanın kalıntıları, varlıklı bir Romalı aileye ait olduğuna inanılan bir villanın olduğu noktada gün ışığına çıkarıldı.

Araştırmacılar, köpeğin İngiltere’de bulunan en küçük köpeklerden biri olduğunu ve bunun muhtemelen “çok sevilen bir evcil hayvan” olduğunu söylüyor.

(İlgili: Bilinen En Eski Düz Yüzlü Köpek Türü Aydın’da Bulundu)

Keşif, hayır kurumu Earth Trust’ın genel merkezinde, kitle fonlaması ile arkeolojik kazılar düzenleyen bir sosyal girişim olan DigVentures’tan arkeologlar tarafından yapıldı.

Hayvan kalıntılarını analiz eden zooarkeolog Hannah Russ, “Bu köpeğin avlanmak için kullanılmış olması mümkün olsa da, imparatorluğun diğer bölgelerindeki Romalıların evcil hayvan olarak küçük köpekler yetiştirmeye ve beslemeye başladığını biliyoruz.” diyor.

Kazı ekibinin bir üyesi bölgede ortaya çıkarılan bir broş tutuyor. C: Digventures

“Bu köpeğin çok küçük olması ve bacaklarının eğri olması, muhtemelen avlanmak için yetiştirilmediğini ve ev köpeği, süs köpeği veya evcil hayvan olarak tutulmasını çok daha olası kılıyor.”

Kazı ekibinden Maiya Pina-Dacier, ortaya çıkarılan villanın, av veya gütme köpekleri de dahil olmak üzere çeşitli çalışan hayvanların yanı sıra bu küçük köpeğin bulunduğu bir çiftliği işleten nispeten zengin bir Romalı aile tarafından iskan edilmiş olabileceğini söylüyor.

Kalıntılar, bir broş ve bir bakır bilezik de dahil olmak üzere kazıdan elde edilen diğer objelerle birlikte ilk kez Ağustos ayında Clumps Go Ancient festivalinin bir parçası olarak Earth Trust’ta sergilenecek.

Earth Trust, Wittenham Clumps halkı ve onların hayvanları hakkındaki keşifleri hayata geçirmek için kazıdan daha önce hiç görülmemiş eserlerin yer aldığı bir pop-up sergisi ve gösteriler içereceğini söylüyor.

“Şimdi Castle Hill olan tepeyi yaratan Demir Çağı topluluklarından – ve daha sonra yaşayan Romalı ailelerden – bugün araziyi yöneten çiftçilere ve kiracılara kadar, bu alan çağlar boyunca insan kullanımı ve müdahalesiyle şekillendi.”


BBC News. 25 Temmuz 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login