İngiltere’nin Wales Kentinde Bronz Çağı Definesi

Bir tarlada gömülü bulunan egzotik/yabancı silahların Geç Bronz Çağı’nda Wales’e, Güney İngiltere’den ya da Fransa’dan uzun mesafeli deniz yolculuğu vasıtasıyla gelmiş olabileceği düşünülüyor.

Arkeologlar, Ocak 2013’te bir metal detektörcü tarafından bulunan 2.5 kilogramlık kılıç, bıçak ve kılıç kını yığınının Batı Wales’e deniz yoluyla güney İngiltere ya da kuzey Fransa’dan gelmiş olabileceğini söyledi.

İki kılıç parçası, bir kılıç kını, iki taraflı bir bıçak ve altı bakır külçesinden oluşan buluntular, Adrian Young tarafından birbirinden birkaç metre uzakta, sürülmüş bir tarlada bulundu.

Wales Milli Müzesi’ndeki arkeologlar, buluntuları 2800 ila 3000 yıl öncesine tarihlerken, hukuki görevliler buluntuları resmi olarak “define” olarak niteledi. Wales Milli Müzesi’nin Tarih Öncesi Bölümü Küratörü Adam Gwilt, “Kılıç, bıçak ve kın, bu bölgede pek görülmeyen yabancı/egzotik parçalar. Bakır külçelerin ise artık Cornwall’da da görüldüğü gibi, Pembrokeshire definelerinin olağan parçaları olduğunu biliyoruz” dedi.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply