Britanya’nın Saxon Dönemi’ne Ait En Büyük İkinci Definesi Bulundu

İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan Buckinghamshire adlı bir ilçede araştırmalar yapan bir metal dedektörcüsü, 5000’den fazla sikke buldu. Define, arkeologlar tarafından “eşsiz” olarak tanımlandı. Metal dedektörcülüğü klübünden bir üyenin bulduğu sikkelerin 11. Yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere’nin en büyük Saxon Dönemi definesi olmaya aday olan sikkeler, iki kurşun kovanın içinde yerin yaklaşık 60 cm altına gömülmüş. Kurşun kovalarından içinden Kral Ethelred ve Kral Canute’nin portrelerinin yer aldığı sikkeler tamı tamına 5251 adet.

“Weekend Wanderers Detecting Club” adındaki dedektör klübünün ise 25 yıllık tarihi boyunca buldukları hiç şüphesiz en önemli şey olduğu belirtildi.

Geç Anglo Saxon Erken Norman dönemine tarihlenen sikkeleri bulan kişi Paul Coleman, yetkililerle birlikte kazı çalışmalarına katıldı. Coleman: “Önce parlak bir disk gördüm. Güneş ışığından dolayı aşırı parlıyordu ve hemen sikke olduğunu anladım. Elime aldığımda ise birçoğunun daha orada olduğunu gördüm” dedi.

Britanya’da bulunan en büyük Saxon Dönemi definesi, 1840 yılında gün yüzüne çıkarılan 7000 adet sikkeydi. Bu define ise 5251 adet sikkeyle Britanya’da bulunan en büyük define olmayı başardı.

Genelde Saxon Dönemi sikkelerinin bulunduklarında 5 ile 20 adet civarlarında çıktığı, Bucks İlçe Müzesi’nde bulunan 4000 Roma sikkesinin yalnızca 30 tanesinin Saxon sikkesi olduğu belirtildi. Ayrıca sikkelerin hem ulusal hem ilçesel olarak çok önemli olduğu ve eşsiz olduğu söylendi.

En az iki krala ait olduğu düşünülen sikkeler, İngiltere’nin en ünlü müzesi British Museum tarafından temizlenip incelenecek ve hangi darphane tarafından basıldığı araştırılacak.Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply