UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova Türkiye’ye Geliyor

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Bergama ve Cumalıkızık sertifikalarını vermek için Türkiye’ye geliyor. Bokova için bir tanıtım programı hazırlayan Ömer Çelik, Bokova’ya Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni gezdirecek ve yurtdışına kaçırılan tarihi eserler için destek isteyecek.

Daha önce de Türkiye’yi ziyaret eden UNESCO Genel Direktörü Bokova, bu sefer ilk defa Ankara’yı gezecek. Bergama ve Bursa’nın Dünya Miras Listesi’ne girmesine ilişkin sertifikaları, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e teslim edecek olan Bokova’ya, Ömer Çelik ise Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kabul edilen Türk kahvesi ikramında bulunacak.

2014 yılında, “Bursa/Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu”  ve “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmişti.

Türkiye’den UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi:

Meddahlık (2003)

Mevlevi Sema Törenleri (2005)

Aşıklık Geleneği (2009)

Karagöz (2009)

Nevruz (2009)

Geleneksel Sohbet Toplantıları (2010)

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali (2010)

Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah (2010)

Tören Keşkeği Geleneği (2011)

Mesir Macunu Festivali (2012)

Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği (2013)

Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı (2014)

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply