Meçhul Antik Mısır Kraliçesinin Kimliği Ortaya Çıktı

Çek Cumhuriyetli arkeologlar daha önce bilinmeyen bir Mısır kraliçesinin mezarını buldu. Mısırlı resmi kaynaklar, olasılıkla kraliçenin 4,500 yıl önce hüküm süren Firavun Neferefre’nin karısı olduğunu söyledi.

Mezar Abu Sir ismindeki Kahire’nin güneybatısında Eski Krallık zamanına tarihlenen bir nekropoliste bulundu. Nekropoliste Neferefre’ninki de dahil olmak üzere, birkaç 5.Hanedan firavununun piramidi bulunuyor.

Antik Eserler Bakanı Mamduh el-Damati, Neferefre’nin karısının isminin bu yeni mezarın keşfinden önce bilinmediğini söyledi. Bulunan kraliçenin ismi Khentakawess olarak açıklandı. Daha önce aynı isimde iki kraliçe bulunduğu için, Neferefre’ninn karısının ismi III. Khentakawess olmalı.

Bakan, kraliçenin isminin ve ünvanının mezarın iç duvarlarında yazılı olduğunu, ve büyük ihtimalle mezarı inşa edenler tarafından yazıldığını söyledi.

“Bu keşif , piramitlerın inşaasına tanık olan 5. Hanedan’ın, daha önce bilinmeyen yönleri konusunda bize yardımcı olacak” dedi el-Damati. Piramitler 4. Ve 5. Hanedanlar sırasında yapılmıştı.

Kazı başkanı Miroslav Barta, mezarın Neferefre’nın mezar kompleksi içinde keşfedildiğini söyledi. “Bu  yüzden de kraliçenin, Neferefre’nin karısı olduğunu düşünüyoruz” diye ekledi.  Arkeologlar 4500 yıllık mezarda ayrıca 24ü mermerden ve 4ü bakırdan olan 30 adet kap-kacak buldu.

Bakanlık kaynakları, mezarın 5. Hanedan’ın ortasına yani MÖ 2994-2345 yıllarına tarihlendiğini söyledi.

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply