UNESCO Genel Direktörü Ankara’yı Gezdi

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Ankara’yı gezdi ve “Türkiye, UNESCO’nun gündemini belirleyen önemli ülkeler arasında. İnsanlığın tarihini ve değerlerini koruma açısında son derece önemli bir rol oynuyor” dedi.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni gezmeden önce Bergama ve Cumalıkızık’ın UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne alınmasıyla ilgili sertifikaları takdim töreninde bir konuşma yapan Irina Bokova: “Bütün bunlar Türkiye Hükümeti’nin Dünya Kültür Mirası ile ilgili sözleşmesine ne kadar büyük önem verdiğinin altını çiziyor. Bergama ile Cumalıkızık alanları oldukça önemli. Bu iki yeni alanın bu listeye eklenmesiyle gerçekten Türkiye Cumhuriyeti insanlık tarihine çok önemli bir katkıda bulunmuş oluyor. Bunlar bize kültürel gelişimin, diyaloğun, kültürler ve dini halklar arasında nasıl önemli bir etkileşim sağlayabileceğini gösteriyor. Bize çok kültürlülüğün ve karşılıklı saygı ve hoşgörünün ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor” dedi.

Bokova ayrıca Kasım ayında Irak’a gittiğini ve bütün sorunlara rağmen buradaki kültürel mirasın korunmasını gerektiğini aktardığını söyledi. Tarihin herkese ait olduğunu ve bunun korunmasında herkesin sorumluluğunun bulunduğunu vurguladı.

UNESCO’nun vermek istediği mesaj çok net. Biz, dünyanın insanlığın kültürel mirasını, bütün saldırılara rağmen korunması gerektiğine inanıyoruz. Geçmişte Irak’ta bu tür çalışmalarda, bunları korumak için nasıl bir gayret sarf ettiysek gelecekte de bu ülkelerde ve bölgede ortak tarihimizi korumak için aynı gayreti sarf edeceğiz. Bütün bu aşırıcılık güçlerine ve karşılıklı saygı göstermeyen gruplara, insanlığa saldırı gösteren gruplara karşı bir arada durmalıyız ve birlikte değerlerimize ve gelecekle ilgili temennilerimizi korumalıyız.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply