Bursa’da UNESCO Listesine Dahil Olan Tarihi Çarşıda Yangın Çıktı

Bursa’da Osmanlı döneminden kalan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki alanlardan biri olan tarihi çarşıda yangın çıktı. Yangında 52 dükkan kül oldu.

Yangın Mobilyacılar Çarşısı bölümünde gece yarısı başladı ve buradaki ahşep malzemeler ile kimyasalların tutuşmasıyla büyüdü. Daha sonra da Kapalı Bedesten  ile Yorgancılar Çarşısı ve Kuyumcular Bedesteni arasındaki bölüme sıçradı. Yangına 45 itfaiye aracı müdahele etti.

Yangının 1958 yılındaki, Kapalı Çarşı’nın tamamını kullanılmaz hale getiren yangınla benzerlik gösterdiği iddia edildi. Yangın çıkan bölümde 2 gün sonra restorasyon çalışmaları başlayacaktı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açıklamasında  “Çok şükür tüm çarşıya sıçramadan kontrol altına alındı. Bursa 1958 yılında büyük bir yangın atlatmıştı. Hemen aklımıza o geldi. Şükür ki, kısa sürede yapılan müdahale ve tüm imkânların seferber edilmesiyle bir bölümde yangın kontrol altına alındı. Biz bütün çarşıyı elden geçirip yeniliyoruz. Yangından sonra kısa sürede yaraları sarıp bu bölgeyi de restore edeceğiz” dedi.

Yangının bilançosu günün ağarmasıyla daha net ortaya çıktı. Yangının çıkış nedenini belirlemek için çalışan uzmanlar, ilk alevin unutulan bir sigara izmaritinden ya da elektrik kontağından çıkmış olabileceğini düşünüyor.

haberturk.com

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login