Meksika’nın Puebla Şehrinin Altında Tarihi Tüneller Keşfedildi

Meksika’nın en büyük eyaletlerinden biri olan Puebla şehrinin altında, bir şehir efsanesi olduğu sanılan en az 500 yıllık tüneller keşfedildi. Yetkililer, şimdiye kadar yeraltında eski kanalizasyon sistemine ait oldukları düşünülen 2 ayrı yapının keşfedildiğini ifade ediyorlar.

Puebla Tünelleri- Kaynak: AP

Puebla Tünelleri- Kaynak: AP

7 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindeki bu gizli geçitler, işçilerin altyapı çalışmaları sırasında keşfedildi. Tünellerin bir turizm merkezi haline getirilerek turistlerin ziyaretine açılması planlanıyor ve bu nedenle tünellerde kazılara devam ediliyor.

Yetkililer, yeraltında bir tünel şebekesinin olduğuna dair bir teorinin veya şehir efsanesinin nesilden nesile aktarıldığını, ancak bugüne dek gerçek olduğunu düşünmediklerini belirtiyorlar.

Puebla, 1531 yılları civarında kurulan, Meksika’nın en eski şehirlerinden biri ve tünellerin de şehrin kuruluş yıllarında inşa edildiği düşünülüyor.

Keşfedilen bu gizli geçitlere ait görüntüleri aşağıda izleyebilirsiniz:

telegraph.co.uk

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login