Antik Mısır Tapınağının Altında Geniş Bir Tünel Bulundu

Mısır’da antik bir tapınağın altında kazı yapan arkeologlar, en parlak döneminde binlerce insana su taşıyan bir tünel keşfettiler.

Tünel yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve Yunanistan’da Samos’ta inşa edilen bir başka antik tünele benziyor. C: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Mısır’daki arkeologlar, İskenderiye’nin batısındaki antik Taposiris Magna kentinde bir tapınağın altında geniş bir tünel keşfettiler.

Mısır-Dominik Cumhuriyeti arkeoloji ekibi tarafından yapılan açıklamada, en parlak döneminde binlerce kişiye su sağlayan yaklaşık 1.305 metre uzunluğunda bir tünel ortaya çıkarıldı.

(İlgili: Antik Mısırlılar Sonsuz Yaşam İçin Nasıl Çabaladılar?)

Dominik’ten arkeolog ve tüneli keşfeden ekibin yöneticisi olan Kathleen Martínez, eski Mısırlı inşaatçıların, iki metre yüksekliğindeki tüneli yerin yaklaşık 20 metre altında inşa ettiklerini söylüyor.

Martinez, “Bu, antik çağın en önemli mühendislik başarılarından biri olarak kabul edilen Yunanistan’daki Eupalinos Tüneli’nin birebir kopyası.” diyor. Doğu Ege Denizi’ndeki bir Yunan adası olan Samos’taki Eupalinos tüneli de su taşımak için inşa edilmişti.

1.305 metrelik tünel kente su taşıyordu. C: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Taposiris Magna tapınağının arkeolojisi oldukça karmaşık. Tapınağın bir kısmı sular altında kalmış ve varoluş tarihi boyunca çok sayıda depreme maruz kaldığı için büyük hasarı var.

Taposiris Magna’daki tünel, Mısır’ın Büyük İskender’in generallerinden birinin soyundan gelen bir krallar hanedanı tarafından yönetildiği bir zaman olan Ptolemaik döneme (MÖ 304- MÖ 30) tarihleniyor.

Martinez’in belirttiğine göre, tünelin içindeki buluntular arasında iki kaymaktaşı heykel başı bulundu. Bunlardan biri muhtemelen bir kralı tasvir ediyor, diğeri ise başka bir yüksek rütbeli kişiyi temsil ediyor. Bu kişilerin tam kimlikleri henüz bilinmiyor.

Arkeologlar tünelde iki kaymaktaşı heykel başı buldular. C: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Martinez, tünelde ayrıca sikkeler ve Mısır tanrılarının heykellerinin kalıntılarının da bulunduğunu söylüyor.

Tünel inşa edildiğinde, Taposiris Magna 15.000 ila 20.000 kişilik bir nüfusa sahipti. Tünel, yeraltı dünyasının eski Mısır tanrısı Osiris’i ve Osiris’in karısı olan Mısır tanrıçası İsis’i onurlandıran bir tapınağın altına inşa edildi.

Tapınaktaki önceki çalışmalar, VII. Kleopatra’nın yüzünün tasvir edildiği bir sikke yığınını ortaya çıkardı. Taposiris Magna’daki kazılar ve alandaki eserlerin analizleri devam ediyor.


Live Science. 8 Kasım 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login