Kütahya’da Defineciler Roma Dönemi Mezarına Tünel Kazdı

Kütahya’da define avcılarının bir baraka evin altından tünel kazdığı bölgede Roma dönemine ait 2.000 yıllık mezar odası bulundu.

Kütahya'da Defineciler Roma Dönemi Mezarına Tünel Kazdı

Alipaşa Mahallesi, Botatbey Sokak’ta boş bir arsada yer alan baraka evin içerisinden define aramak için 2 metre genişlikte, 3 metre uzunlukta tünel kazıldı. Tünelden çıkan toprağı kulübe içinde saklayan şüphelilerin kazdığı tünelde yer yer çökmeler oluştu.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri kaçak kazı yapıldığı ihbarını aldıktan sonra söz konusu bölgeyi izlemeye başladı. Ekipler, baraka evde oturan dört şüpheliyi gözaltına aldı. Olayla ilgisi olduğu belirtilen iki kişiyi de yakalamak için çalışma başlattı. Gözaltına altına dört şüpheli Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alındıktan serbest bırakıldı.

Kütahya'da Defineciler Roma Dönemi Mezarına Tünel Kazdı

Müze müdürlüğü ekipleri de kazı yapılan bölgede araştırma yaptı. Boş arsada iş makineleriyle yapılan çalışmalarda Roma döneminde bir idareciye ait olduğu sanılan 2.000 yıllık anıt mezar odası ortaya çıkarıldı. Müze Müdürlüğü yetkilileri tarihi mezarla ilgili arkeolojik kazı çalışmalarına başlandığı belirtti.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login