İznik’te Çiftçinin Bulduğu Roma Lahdi Defineciler Tarafından Soyulmuş

Bursa’nın İznik İlçesi’nde, perşembe günü zeytinliğine giden çiftçinin jandarmaya haber verdiği Roma Dönemi’ne ait lahdin, daha önce defineciler tarafından bulunduğu ve tahrip edildiği ortaya çıktı.

İznik’te Çiftçinin Bulduğu Roma Lahdi Defineciler Tarafından Soyulmuş

Bölgeye giden jandarma ekipleri, üstündeki aslan başlarıyla süslü kapağı tahrip edilen lahdin, üzerini örterek geçici olarak koruma altına aldı. Bölgede önümüzdeki günlerde arkeolojik kazı yapılacak.

İznik ‘e 5 kilometre uzaklıkta Hisardere Köyü yolu üzerindeki zeytinliğine giden Hatice Süren adlı çiftçi, bahçede üzerindeki toprağın bir bölümü kaldırılmış lahdi görünce jandarmaya haber verdi. Bölgede İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca kazı yapıldı. Kazıda, Geç Roma Dönemi olarak adlandırılan 3. yüzyıldan kalma iki lahit bulundu.

Her biri 7 ton ağırlığındaki lahitlerin çevresindeki toprak temizlenince kapak kenarlarında bugüne kadar bölgede görülmeyen lotus çiçeğine sarılı Eros kabartmaları ve aslan başı figürleri görüldü. Kazı sırasında, lahdin üst kapağının da kırılarak içine girildiği ortaya çıktı. Define avcılarının yağmaladığı belirlenen lahdin üzeri koruyucu naylonla örtülerek, koruma altına alındı. Bölgede önümüzdeki günlerde arkeolojik kazı yapılacağı bildirildi.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login