İznik’te Kuyuya Giren Definecilerden Biri Öldü

Bursa’nın İznik ilçesinde define arayan sekiz kişi, kazdıkları kuyuda mahsur kaldı ve içlerinden biri zehirlenerek öldü.

Kuyudan kendi imkanlarıyla çıkan bir kişinin haber vermesi üzerine ekipler definecilerin kurtarılması için seferber oldu.

Kurtarma çalışmaları yaklaşık 13 saat sürdü. Kuyuda mahsur kalan yedi kişiden altısı kurtarılırken, bir kişi hastanede tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

(Bolu’da Siyasiler Kaçak Kazı Yaparken Yakalandı)

Kurtarılanlardan biri, ölen kişinin oğlu çıktı. Öte yandan, aralarında biri kendi imkanlarıyla kuyudan çıkan kişi olmak üzere olayla ilgili dört kişi de gözaltına alındı.

Bursa’nın İznik ilçesinde Elbeyli köyünde Kızıltepe mevkiinde bir mağarada 35 metre derinlikte 7-8 definecinin mahsur kaldığı ihbarı geldi. Daha sonra bölgeye jandarma, AFAD, 112 ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Dağlık olması sebebiyle ekipler bölgeye yürüyerek ulaşmaya çalıştı.

Mağarada yedi kişi metan gazından zehirlenince sekizinci defineci bir çobana haber verdi ve çoban da jandarmadan yardım istedi.

İhbar alındıktan sonra yaya olarak uzun bir süre yürüyerek olay yerine gelen kurtarma ekipleri, içerisinde metan gazı ve karbonmonoksit gazının olduğu kuyuya tam solunum teçhizatı ile girdi. Kurtarma ekiplerin yaşadığı en büyük olumsuzluk ise kuyunun çok dar olmasıydı.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Bölgede dedektörlerle gaz ölçümü yapan ekipler, mahsur kalanların kazı yaparken kullandıkları jeneratörün egzozundan etkilendiğini tespit etti.

13 saat süren kurtarma çalışmalarından sonra mağarada mahsur kalan defineciler tek tek çıkartıldı. Ancak durumu ağır olan bir kişinin yolda kalbi durdu. Yaklaşık 45 dakikalık müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Kuyuya inen kişileri gözleyen ve daha sonra kaçtıkları belirlenen üç kişi ve kuyudan kendi imkanlarıyla çıkan bir kişi gözaltına alındı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login