Defineciler İznik’te Tarlaları Delik Deşik Etti

İznik’te tarihi dikilitaşın olduğu bölgedeki tarlalar, defineciler tarafından delik deşik edildi.

İznik’te çiftçiler bahçelerinde yapılan kaçak kazılara tepki gösterdi. 2.500 yıllık Dikilitaş’ın çevresinin de kazıldığı görüldü.

Bursa’nın İznik ilçesinde izinsiz kazı yapan defineciler, birçok çiftçinin tarla ve bahçelerini de talan ediyor. Boyalıca, Dereköy ve Elbeyli mahallelerindeki çiftçiler, son 1 ay içerisinde bahçelerinde yapılan kaçak kazılara tepki gösterdi. Zeytin bahçesinin içinde bulunan 2.500 yıllık Dikilitaş’ın çevresinde iş makinesi ile dev çukurlar açıldı.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

İznik’e bağlı Boyalıca, Dereköy ve Elbeyli mahallelerindeki çiftçiler, bahçelerinde yapılan kaçak kazıları jandarma ekiplerine bildirdi.

Zeytin bahçesinin içinde bulunan 2.500 yıllık tarihe sahip Dikilitaş’ın çevresinde de kazı yapıldı. Roma dönemine ait eserin çevresindeki alanlar defineciler tarafından kazıldı ve iş makinesiyle dev çukurlar açıldı.

Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, kazıların yapıldığı alanları inceledi. Öztürk yaptığı açıklamada, “İznik’ten gelen tarihi Lefke yolu üzerindeki mezarların son halini görüyoruz. Bu talan ne zaman bitecek? Bazı bölgelerde bütün tarlayı sürmüşler. Bunlar ne zaman, hangi vakitlerde gelip bu işleri beceriyorlar, anlamak zor” dedi.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login