İznik’te Sprey Boyalarla Boyanan Berberkaya Lahdi Temizlenecek

Bursa’nın İznik İlçesi’nde, MÖ. 149 yılında yekpare bazalt kayadan yapılan ve Bityhnia uygarlığından kalan lahde sprey boyalarla yazılan yazılar temizlenecek.

İznik'te Sprey Boyalarla Boyanan Berberkaya Lahdi Temizlenecek

Roma’da 1800 yıllık tarihi sütuna metal para ile adını kazıyan Türk öğrenciye 2200 euro para cezası kesilmişti. Fakat Türkiye’de cezaların caydırıcı olmaması yüzünden tarihi eserlere yapılan tahribat her geçen gün artarak devam ediyor.

İznik Lefke Kapısı çıkışındaki yamaçta yekpare bazalt taşından yapılan Berberkaya Lahdi, vandalların yazdıkları yüzünden büyük zarar gördü. Üzerine nerdeyse lahtin tamamını kaplayacak şekilde sprey ya da yağlı boya ile isimlerini yazanların oluşturduğu görüntü herkesin tepkisini çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Röleve ve Anıtlar Kurulu çalışma başlattı. Geçen yıl onaylanan proje doğrultusunda anıtın çevre temizliği yapıldı, ardından turistlerin daha rahat çıkmaları için 300 metrelik merdiven döşendi.

Lahit üzerindeki sprey ve yağlı boyaların temizlenmesi için onay çıktığı ve önümüzdeki günlerde İstanbul’dan gelecek uzman bir ekibin çalışmalara başlayacağı bildirildi.

İznik'te Sprey Boyalarla Boyanan Berberkaya Lahdi Temizlenecek

Berberkaya Lahdi

Halk arasında Berberkayası olarak da adlandırılan lahit, antik çağdan İznik’e kalan eserlerden en önemlisi sayılıyor. Lahtin, Bityhnia kral mezarlarından olabileceği öngörülüyor. Bu varsayıma göre Nikaia ile tek ilişkisi olan 2. Prusias, oğlu Nicomedes ile girdiği mücadele sonucu İznik’e sığınmış. Daha sonra İzmit’te öldürüldü. 2. Prusias’ın ölümü üzerine hazırlanan yekpare lahtin İznik’e getirilirken çatladığı tahmin ediliyor. Bu varsayıma göre lahdin MÖ. 149 yılına ait olduğu tahmin ediliyor. Fakat bu görüşe katılmayan sanat tarihçisi Prof. Semavi Eyice’ye göre lahit İznik’e hakim bir tepeye yerleştirilmiş depremler veya zemin kayması sonucu tepeden aşağıya yuvarlanarak olduğu yere yan yatarak göle bakan alınlığı kırılmış.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login