İznik’teki Bir Zeytinlikte Bulunan Mezarların Sayısı Artıyor

2015 yılında İznik’te defineciler tarafından tahrip edildikten sonra bulunan lahdin olduğu zeytinlikte üç mezar daha bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırma çalışmalarının yapıldığı alanın Roma dönemine ait Nekropol olarak adlandırılan mezarlık olduğu düşünülüyor.

2015 yılı Kasım ayında bulunan ve daha önce defineciler tarafından kapağı kırılarak yağmalandığı belirlenen Roma dönemine ait lahit, İznik ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta Hisardere köyü yolu üzerindeki zeytinliğine giden Hatice Süren adlı çiftçi tarafından bulunmuştu.

Bölgede İznik Müzesi Müdürlüğünce gerçekleştirilen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkartılan Roma Dönemi’ne ait lahdin ön incelemesinde, yapım tekniği ve stil özellikleri dikkate alındığında MS. 2. ila 3. yüzyıla ait olduğu tespit edilmişti. Sütunlu-Sidemara tipi lahdin kapağının, daha önceki bir dönemde kaçak kazı yapan şahıslar tarafından kırılarak tahrip edildiği belirtilmişti. 7 ton ağırlığındaki lahitin çevresindeki toprak temizlenince kapak kenarlarında bugüne kadar bölgede görülmeyen lotus çiçeğine sarılı Eros kabartmaları ve aslan başı figürleri görülmüştü.

Jandarma nöbet tutuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlak çalışmaları devam bölgede sürdürülen kazı çalışmalarında, tahrip edilmemiş başka lahitler bulundu. İznik Müzesi arkeologlarının yaptığı yüzey araştırmasında kapağına ulaşılan lahdin hiç açılmadığı tahmin ediliyor. Toprakla üzeri örtülen lahit için Ankara’dan uzman ekip beklenirken, bölgenin definecilerden koruması için jandarma 24 saat bölgede nöbet tutuyor.

Arkeolojik kazı yapılacak

Definecilerin kaçak kazı yapmaları sonucu bulunan bölgenin nekropol olarak adlandırılan bir mezarlık alanı olduğu tahmin ediliyor.

Edinilen bilgiye göre, bölgenin kamulaştırılmasının ardından geniş çaplı arkeolojik kazılar başlayacak.

İznik’te Çiftçinin Bulduğu Roma Lahdi İncelendi


Hürriyet

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login