Tokat’taki Osmanlı Tuvaleti Restorasyonunda 400 Sikke Bulundu

Tokat’ta Osmanlı döneminden kalma esnaf tuvaletinde devam eden restorasyon çalışmaları sırasında 400 sikke bulundu.

Tokat’ta tarihi Sulusokak’ta bulunan ve halk arasında ‘Sık dişini helası’ diye bilinen Osmanlı döneminden kalma yapıda, belediye tarafından sürdürülen restorasyon çalışması sırasında, bir kese içerisinde 400 sikke bulundu.

Osmanlı döneminde 1600’lü yıllarda yaptırılan, o dönem çevre esnafının kullandığı tek tuvalet olarak bilinen ve halk arasında ‘Sık dişini helası’ olarak bilinen yapının turizme kazandırılması amacıyla 8 ay önce Tokat Belediyesi tarafından restorasyon çalışması başlatıldı. Çalışmalar kapsamında yaklaşık iki ay önce, belediye çalışanları tarafından bir kese içerisinde farklı boyutlarda 400 altın, gümüş ve bronz sikke bulundu. Sikkeler Tokat Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Sikkelerin envanter çalışmasının sürdüğü belirtildi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat’ın tarihi bir şehir olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Biz de bu noktada tarihi eserlerimizi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Sulusokak’ta belediyemize ait, dönemin insanlarının ihtiyaçları için kullanılan ‘sık dişini hela’mız var. Biz burada 8 ay önce restorasyon çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar yapılırken orada tarihi paralar, altınlar, sikkeler bulduk, yetkililere teslim ettik. Tarihi incelemelerini yapıyorlar.”

Müze olarak değerlendirilmesi planlanan sık dişi helasının Tokat turizmine katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim amacımız hem tarihi eserleri ortaya çıkarmak hem de geçmişimizdeki o gerçeklerle yüzleşelim, diğer taraftan da hem yerli hem yabancı turistlerinde ilgisini çekelim istiyoruz.”

Sikkeler araştırılıyor

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, restorasyon çalışmaları sırasında altın sikkeler bulunduğu kaydetti. Başkan Eroğlu, “Bulunan sikkeler müze yetkililerine teslim edildi. Tarihi anlamda incelemeleri yapılıyor. Hangi tarihi döneme ait, nasıl bir değeri var ya da parasal anlamda karşılığı nedir? Tüm bunlarla alakalı olarak çalışmalar yapılıyor. Sık dişini helası daha bir çok böyle tarihe gebe gibi gözüküyor” dedi.

Başkan Eroğlu, birkaç haftaya kadar altın sikkelerle ilgili net bir bilgi alacaklarını ifade ederek, “Bir tarihi değeri olduğu parasal anlamda önemli bir değer edeceği şuanda bizim aldığımız cevaplardan anlaşılıyor. Çok değerli bir şey olduğunu çok tarihi bir özelliği olduğunu söylediler” diye konuştu.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login