İşçi’nin Bulduğu Sikkelerden Sonra Tire’de Gündem Define

İzmir’in Tire ilçesinde tarihi hanın restorasyonu sırasında bir işçinin 1016 altın ve gümüş sikke bulması üzerine ilçede gündem define oldu.

Tire’de tarihi Kutu Han’ın restorasyonu sırasında bir duvarın içine gizlenmiş şekilde çömlek bulan işçi Mehmet Yazar, çömleğin içinde 1016 adet altın ve gümüş sikke bulmuştu. Sikkelerin hepsini yetkililere teslim eden Yazar,  “Biz her gün altın görüyoruz, içimiz altın, bir altın bizi bozar mı? Ben çok iyi yaptım. Benim kazandığım bana yetiyor” şeklinde açıklama yapmıştı. Daha sonra işçi Mehmet Yazar’ın günlük 60 lira kazandığı öğrenilmişti.

İşçi’nin Bulduğu Sikkelerden Sonra Tire’de Gündem Define

Gazeteciler

Tire Müzesi’ne teslim edilen 1016 parçadan oluşan definenin bulunmasının ardından, ilçe gazetecilerin akınına uğradı. Definenin bulunduğu günden beri neredeyse her gün gazeteciler bölgeye giderek haber perşinde koşuyor. Çeşitli haber ajansları, televizyon kanalları ve basın mensupları ilçeye giderek belediye yetkilileri, restorasyonu firması yetkilileri ve defineyi bulan işçi ile röportajlar yapmaya çalışıyor.

Dedikodu

Duvara gizlenmiş küçük bir çömlek içinde bulunan 790 değişik boy ve gramajdaki altın ve 226 gümüş paradan oluşan defineden kimlerin pay alabileceği ilçedeki en önemli dedikodu  konusu. Kuyumcu esnafı, altın ve gümüş paraların tarihi değerinden arındırılmış şekilde 150- 250 bin lira edeceğini söylüyor. Bazıları ise maddi değerinin çok daha fazla olması gerektiğini savunup, en kısa sürede Tire Müzesi’nde sergilenmesini bekliyor.

Defineden hak iddia eden Tire Belediyesi ile 60’a yakın hak sahibinin başlatacağı öne sürülen hukuki süreç, ilçe halkı tarafından merakla takip ediliyor.

Ödül

Konuyla ilgili olarak basına bir açıklama yapan Tire Belediye Başkanı CHP’li Tayfur Çiçek, sikkelerin arkeolojik değerinin olmadığını, defineyi bulan işçinin de düşünülmesi ve ödüllendirilmesi gerektiğini belirtti.

İşçi’nin Bulduğu Sikkelerden Sonra Tire’de Gündem Define

Turizm

Define olayından sonra definenin çıktığı hanı görebilmek amacıyla çevre il ve ilçelerden meraklılar gelmeye başladı. Bölge esnafı ise satışlarını ikiye katladı.

Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, bugüne kadar birçok medeniyete evsahipliği yapmış ilçenin ‘altın’ değerinde tanıtım fırsatı yakaladığını belirtti ve şöyle dedi:

“Ören yerlerinde yapılacak yeni kazılar ilçe tarihine ışık tutacak. Elimizdeki zenginliklerle ön plana çıkıp, marka kent yaratmanın peşindeyiz. Define haberi ile medyanın gündeme yerleşmemiz ilçemizin tanıtımına olumlu yansıdı. İlçemizi ziyarete edecek yerli turistlerin sayısı artabilir. Ancak bu şekilde gündeme gelmek ne yazık ki kaçak define avcılarını da ilçemize çekecek. Jandarma ve polisimizle tarihi yerlerimizde her türlü tedbiri aldık. Definecilerin talanına asla izin vermeyeceğiz.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login