60 Liraya Çalışan İşçi Bulduğu Altın Sikkeleri Teslim Etti

İzmir’in Tire ilçesinde tarihi hanın restorasyonu sırasında 1016 altın ve gümüş sikke bulan işçi, sikkelerin hepsini teslim etti.

Tire ilçesindeki tarihi Kutu Han’ın restorasyonu sırasında 18. ve 19. yüzyıllara ait toplam 1016 altın ve gümüş sikkeyi bulduktan sonra teslim eden işçi Mehmet Yazar, “Biz her gün altın görüyoruz, içimiz altın, bir altın bizi bozar mı? Ben çok iyi yaptım. Benim kazandığım bana yetiyor” dedi. Mehmet Yazar’ın günlük 60 lira kazandığı öğrenildi.

15 Kasım günü Kutu Han’da kırık bir çömlek bulundu. Restorasyon çalışmaları sırasında bir dükkanın duvarında bulunan çömleğin içindeki 1700 ve 1800’lü yıllara ait sikkelerin değeri, tarihi hanın 50’den fazla ortağı ile hanı 29 yıllığına sahiplerinden kiralayan Tire Belediyesinde beklenti oluşturdu.

Tire Müzesi’nde korumaya alınan define karşılığında kimin hak sahibi olacağına ilişkin görüş Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan beklenirken, ihale sahibi şirketin işçilerinden 2 çocuk babası 50 yaşındaki Mehmet Yazar, gözü tok olan insanın başkasının malına yan gözle bakmayacağını söyledi.

Hanın restorasyonunda kazmayla çalıştığı sırada önüne bir kaya düştüğünü, arkasında bir küp gördüğünü anlatan Yazar, yetkililere haber verdiğini, küpün içindeki altınların sayılarak teslim edildiğini söyledi.

Biz Her Gün Altın Görüyoruz

Olayı öğrenenlerden bazılarının kendisiyle ve o an orada bulunan 3 işçi arkadaşıyla dalga geçtiğini söyleyen Mehmet Yazar, şöyle konuştu:

“Biz her gün altın görüyoruz, içimiz altın, bir altın bizi bozar mı? Bizimle dalga geçiyorlar, ‘altınları niye verdiniz?’ diye soruyorlar. Ben çok iyi yaptım. Siz içerideki mistik kokuyu biliyor musunuz, tarihi bilenler devletine sahip çıkarlar. Gözü aç olan ise saldırır. Gelin bir gün bizimle çalışın, ortamımızı görün. Herkesin gönlü zengin olsun. Kişisel olarak değil ama arkadaşlarımla beraber kaymakamlığa başvuracağız. Altını ben bulsam da tek başıma ne yapacağım altını? Hepimiz aynı parayı alacağız. Ben definecilere şaşırıyorum. Devlet size hakkınızı zaten verir.”

Devletin, altın değerinin karşılığı olarak bulanlara yüzde 40-60 pay verdiğini duyduğunu da söyleyen Yazar, “Biz burada aylığımızı alıyoruz zaten. Altınlar devletimize kalsa, bize bir şey verilmese bile olur. Benim kazandığım bana yetiyor” diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login