Bulduğu Altın Sikkeleri Teslim Eden İşçi Mehmet Yazar’a Ödül Yağdı

Değişen Müze Teknolojileri Konferansı’nda, İzmir’de tarihi Kutu Han’ın restorasyonunda bulduğu altınları teslim eden 50 yaşındaki işçi Mehmet Yazar’a ödül verildi.

Bulduğu Altın Sikkeleri Teslim Eden İşçi Mehmet Yazar'a Ödül Yağdı

Boğaziçi Üniversitesi ve Üniversite Müzeleri Birliği Platformu’nun desteklediği Değişen Müze Teknolojileri Konferansı’na Türkiyenin çeşitli bölgelerinden birçok kişi katıldı. Konferansın sonunda düzenlenen ödül törenine ise İşçi Mehmet Yazar damga vurdu.

Tire ilçesindeki tarihi Kutu Han’ın restorasyonu sırasında 18. ve 19. yüzyıllara ait toplam 1016 adet altın ve gümüş sikkeyi bulduktan sonra teslim eden işçi Mehmet Yazar, “Biz her gün altın görüyoruz, içimiz altın, bir altın bizi bozar mı? Ben çok iyi yaptım. Benim kazandığım bana yetiyor” diyerek tüm bulduklarını görevlilere teslim etmişti. Günlük 60 liraya çalışan, 2 çocuk babası, 50 yaşındaki Mehmet Yazar, gözü tok olan insanın başkasının malına yan gözle bakmayacağını söylemişti.

Bulduğu Altın Sikkeleri Teslim Eden İşçi Mehmet Yazar'a Ödül Yağdı

İşçi Mehmet Yazar’a Ödül Yağdı

Konferansta birkaç ay önce tarihi Kutu Han’ın restorasyonunda bulduğu altın sikkeleri teslim eden İşçi Mehmet Yazar’a ödül yağdı. Kutu Han’ın restorasyon işinde çalışan 50 yaşındaki işçi Mehmet Yazar’a tarihi eserlere duyarlılığından dolayı ödül verildi. Altın sikkelerle dolu çömleğin koruma altına alınması sağlayarak müzecilerin gururu olan Mehmet Yazar’a, Boğaziçi Üniversitesi’nde müzeciler adına değerlere bağlılık ödülü verildi.

Mehmet Yazar, Üniversite Müzeleri Birliği Platformu, İstanbul Üniversitesi Müze Yönetimi Bilimdalı, Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği BÜMED, Yükselen Türkiye Platformu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü ve 1453 Panorama Müzesi tarafından ayrı ayrı ödüllendirildi.

Bulduğu Altın Sikkeleri Teslim Eden İşçi Mehmet Yazar'a Ödül Yağdı

Prof. Dr. Fethiye Erbay toplumda kültürel miras bilincini artırmak ve önemine dikkat çekmek amacı ile toplumda bu tür örnek olayların daha çok artması temennisinde bulundu.

60 Liraya Çalışan İşçi Bulduğu Altın Sikkeleri Teslim Etti

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login