Bu Altın Sikkeler, 1.400 Yıl Önce Taş Duvara Saklanmış

İsrail’deki arkeologlar, bir taş duvarın içinde bir zamanlar birisinin saklamaya çalışmış olabileceği Bizans dönemine ait sikkeler keşfetti.

Bizans dönemine ait 44 adet som altın sikke bulundu. C: İsrail Eski Eserler Kurumu

Saf altından yapılmış 44 sikke, 7. yüzyılın ilk yarısında hüküm süren İmparator Phocas ve Herakleios’un portreleriyle süslenmiş. Uzmanlar, MS 635 yılına tarihlenen sikkelerin, Herakleios’un saltanatının sonlarına doğru bölgenin Müslümanların fethi sırasında saklandığına inanıyor.

Eserler, İsrail’in Altı Gün Savaşı sırasında Suriye’den ele geçirdiği antik Banias kentindeki daha büyük bir kazı projesinin parçası olarak ortaya çıkarıldı.

(İlgili: Bizans Sikkesi, Yasaklı Süpernovayı Gösteriyor Olabilir)

Kazı başkanı Yoav Lerer, “Keşif, mal sahibinin bir gün mülkünü geri almak için geri dönmeyi umarak servetini savaş tehdidinde gizlediğini hayal edebileceğimiz belirli bir anı yansıtıyor.” diyor. “Geriye dönüp baktığımızda, bu kişinin daha pek şanslı olmadığını anlayabiliyoruz.”

Roma’nın düşüşünden sonra Constantine, Konstantinopolis’te hükümdarlık kurdu. Ortaya çıkan yeni Bizans İmparatorluğu 1000 yıldan fazla bir süre gelişmeye devam edecek olsa da, birkaç eyaletini Müslüman fetihlerine kaptırdı.

Lerer, “Sikke yığınının keşfi, Bizans yönetiminin son 40 yılı boyunca Banias şehrinin ekonomisine de ışık tutabilir.” diyor.

Araştırmacılar ayrıca her sikkede görülen portreler arasında farklar olduğunu söylüyor. Sikke uzmanı olan Gabriela Bijovsky, “Herakleios’un saltanatının ilk yıllarında sikke üzerinde sadece onun portresi tasvir edilirken, kısa bir süre sonra oğullarının resimleri de ortaya çıkıyor.” diyor.

“Oğullarının büyümesini, çocukluktan itibaren uzun sakallı olarak tasvir edilen babalarıyla aynı boyutta görünene kadar takip edebilirsiniz.”

Banias, Hıristiyanlık da dahil olmak üzere birçok din için önem taşıyor. Yeni Ahit’te, Aziz Petrus’un İsa’yı Tanrı’nın oğlu olarak ilan ettiği ve İsa’nın ona cennetin anahtarlarını verdiği yer.

Kazılar sırasında, bölgedeki araştırmacılar diğer şeylerin yanı sıra bina kalıntılarını, bir çömlek fırınını, bronz sikkeleri ve çanak çömlek ve cam parçalarını da ortaya çıkardılar. Nesneler, erken 7. yüzyıldan 11. ila 13. yüzyıllara kadar uzanıyor.

Lerer, “Altın bulmanın en heyecan verici yanlarından biri sikkelerin kalitesi. Altın, toprak kimyasal süreçlerinden zarar görmez.” diyor. “Neredeyse darphaneden yeni çıkmış gibi görünüyor, belki de Konstantinopolis’te basılmışlardı.”


Smithsonian Magazine. 11 Ekim 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login