Bugüne Kadar Sadece Tek Örneği Olan Roma Sikkesi Bulundu

İsrailli bir yürüyüşçü, yaklaşık 2.000 yıllık ve türünün ikinci örneği olan bir Roma sikkesi buldu.

Bugüne Kadar Sadece Tek Örneği Olan Roma Sikkesi Bulundu

Milattan sonra 107 yılına ait olan sikkenin ön yüzünde İmparator Agustus betimi var fakat İmparator Trajan tarafından basılmış. Böyle bir sikkenin bugüne kadar bulunmuş tek örneği ise İngiltere’de British Museum’da sergileniyor.

İsrail Eski Eserler Bakanlığı, sikkeyi uzmanlara teslim eden yürüyüşçü Laurie Rimon’a iyi vatandaşlığı için teşekkür sertifikası verileceğini açıkladı.

Yürüyüşçü kadın, çimenlerin arasında parlak sikkeyi bulduğunda arkadaşlarıyla Doğu Galilee’de yürüyordu. Daha sonra grubun rehberi İsrail Eski Eserler Bakanlığı’nı arayarak durumu bildirdi. 2 saat içinde bölgeye ulaşan yetkililer, sikkeyi dünya çapında nadir olarak nitelendirdi. Sikkenin, İmparator Trajan tarafından basılmış ve kendisinden önce hükmetmiş imparatora adanan nostaljik bir sikke olduğu belirtildi.

Bugüne Kadar Sadece Tek Örneği Olan Roma Sikkesi Bulundu

Sikkeyi yetkililere teslim eden yürüyüşçü Rimon, bunun kolay bir ayrılık olmadığını belirtti ve “Böylesine değerli bir objenin her gün bulunmuyor fakat umarım yakın bir gelecekte sergileneceği müzede görebilirim” dedi.

Yetkililer söz konusu sikkenin, British Museum’daki sikkeyle birebir aynı olduğunu söylüyor.


BBC

 

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login