İsviçre’de Bir Bahçede 4,000 Adet Roma Sikkesi Bulundu

İsviçre’de bir kiraz bahçesinde 1,700 yıl önce gömüldüğü düşünülen en az 4,000 bronz ve gümüş sikkeden oluşan bir hazine bulundu. Toplam olarak 15 kilo ağırlığa sahip sikkeler, çiftçinin bir köstebek yuvasında parlak birşey görmesiyle keşfedildi.

Görsel: AFP

Yetkililer keşfin, İsviçre tarihinde bu türdeki en büyük hazinelerden biri olduğunu söyledi. Sikkeler Temmuz ayında Ueken’de bulunmuştu. Birkaç ay önce yakındaki bir kasabada bir Roma yerleşiminin keşfedilmesi, sikkelerin de Romalılara ait olduğunu düşündürüyor.

Bölgesel Arkeoloji Servisi yetkilileri tarafından sürdürülen çalışmalar sonucu, çok iyi korunmuş durumda olan 4,166 adet sikkenin bulunduğu açıklandı.

Sikkelerin bir kısmı MS 274 yılına ve İmparator Aurelian dönemine tarihleniyor. Sikkeler arasında ayrıca MS 294’te İmparator Maximan dönemine ait olanlar da bulunuyor.

Kazılarda çalışan İsviçreli arkeolog Georg Matter ilk üç günde bulduklarının “şu ana kadarki bütün beklentileri aştığını” söyledi. Matter Spiegel Online’a yaptığı açıklamada “Bir arkeolog olarak böyle bir olayı kariyeriniz boyunca bir defadan çok yaşamazsınız” dedi.

Sikke uzmanı Hugo Doppler “Sikkeler o kadar iyi korunmuş durumda ki, basıldıktan hemen sonra piyasadaki dolaşımdan çekildiği çok açık” diyor.

Doppler ayrıca “Sikkelerin içindeki gümüş ekonomik belirsizlik zamanlarında belli bir değeri garantilediği için, sikkelerin sahibi onları biriktirip saklamış olabilir” diyor.

isviçre2

Görsel: AFP

BBC

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login