Perge Antik Kenti Taşlarıyla İnşa Edilen Ağalar Camii Restore Edildi

Antalya’nın Aksu ilçesinde 1800’lü yılların başında Perge Antik Kenti’nin taşları kullanılarak inşa edilen Ağalar Cami restore edildi.

Perge Antik Kenti Taşlarıyla İnşa Edilen Ağalar Camii Restore Edildi

Perge Antik Kenti’nden alınan ve bazılarının üzerinde antik döneme ait yazıların yer aldığı taşlar kullanılarak inşa edilen Ağalar Cami, yıllar içinde kullanılamaz hale geldi. Kubbesi çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan, duvarları arasında boşluklar oluşan caminin temelinde de kayma olduğu belirlendi. Tamamen restore edilen caminin kubbesi ise aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmek zorunda kalındı.

“200 Yıl Daha Kullanılabilecek”

Restorasyon uzmanı yüksek mimar Ersin Yasin Öztürk, Ağalar Cami’nin, 1800’lü yıllarda tamamen Perge Antik Kenti’nden getirilen taşlar ve çok iyi işçilikle yapıldığını belirtti. Özellikle yapının içindeki mihrap ve dışındaki mihrabiye, kapı girişi ve pencerelerin, Perge’deki önemli yapılardan devşirilen taşlarla tamamlandığını kaydeden Öztürk, sonraki yıllarda camide statik problemler ortaya çıktığını ve büyük çatlakların oluştuğunu bildirdi. Restorasyonda statik problemlerin giderildiğini, hasarın onarıldığını ve camiye son şeklinin verildiğini anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Perge’deki yapılarda kiriş olarak kullanılan ve üzerinde halen Latince yazıtları bulunan Roma dönemi bloklarının korunması için gerekli çalışmalar yapıldı. Yapının içinde sıva altında kalan bazı pencereler, korniş olarak kullanılmış profilli yapı blokları ortaya çıkarıldı. Bunların da çalışmaları tamamlandıktan sonra çevre düzenlemesi gerçekleştirildi.”

Caminin restorasyondan önce vahim durumda bulunduğuna dikkati çeken Öztürk, özenli çalışmaların ardından caminin en az 200 yıl daha rahatça kullanılabileceğini vurguladı. Yapının özel, teknik ve malzeme açısından Türkiye’de sayılı camilerden olduğuna işaret eden Öztürk, “Caminin bu tarihi özellikleri göz önüne alındığında, acilen onarılması gerekiyordu” dedi.

Perge Antik Kenti Taşlarıyla İnşa Edilen Ağalar Camii Restore Edildi

“Restorasyon Sadece Para Demek Değil”

Aralık 2014’teki ihaleyle caminin restorasyon işini üstlenen firmanın müdürü Doğan Ünsal ise “Amacımız restorasyon yapmaktı, yeni bir cami değil” dedi ve şöyle devam etti:

“Kubbe yarılmıştı ve düşmek üzereydi ki söküp yeniden yapmak gerekiyordu. Bunu yaparken de üzerindeki kiremitleri yeni almaktan ziyade, Antalya’nın belli ilçelerinde tespit ettiğimiz, buradaki özgün kiremitlere uygun kiremit nerede varsa, tek tek, köy köy gezip toplayarak, kubbede kullandık. Severek yaptık bu işi. Restorasyon işinin sadece para demek olmadığını düşünüyoruz. Gönüllü de olunmalı.”

Perge Antik Kenti Taşlarıyla İnşa Edilen Ağalar Camii Restore Edildi


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login