Perge Antik Kenti’nden Kaçırılan Herakles Lahdi

Perge Antik Kenti’nden kaçırılan ve İsviçre’de ele geçirildikten sonra Türkiye’ye iade edilen Herakles Lahdi, MS 2. yüzyıla tarihleniyor.

C: Erman Ertuğrul

Üzerinde Herakles’in 12 işi tasvir edilen Herakles Lahdi, uzmanlara göre kendi türünün geriye kalmış son dört örneğinden biri ve en iyi korunmuş olanı.

Günümüzdeki Afyon iline bağlı İscehisar ilçesinde yer alan Dokimeion mermer atölyesinde üretilmiş olan lahit, Arkeoloji literatüründe “Torre Nove” olarak adlandırılan tipte “küçük Asya lahit” grubuna giriyor ve yaklaşık 2.35 metre boyunda, 1.12 metre genişliğinde ve 3 ton ağırlığında.

Mitolojide Amphitryon’un savaşa gitmesi üzerine onun görünümünde Alkamene ile ilişkiye giren Zeus’un, Alkamene’den Herakles adında bir çocuğu olur. Fakat bu durum Tanrıça Hera’yı çok sinirlendirir. Yarı tanrı, yarı insan olarak bilinen Herakles, tanrısal güçlere ve Hera’ya dayanamayarak bir gece cinnet geçirerek çocuklarıyla birlikte ailesini öldürür. Herakles bu cinayetlerden sonra Pythia Apollonu kâhinine danışmaya gider ve Eurystheus’un hizmetine girerek onun verdiği görevleri yerine getirmesine karar verilir.

C: Erman Ertuğrul

Görevler ise oldukça zorludur: Nemea Aslanı’nı yenmek, Lerna gölündeki Hydra’yı öldürmek (çok başlı yılan olan Hydra, tanrıça Hera tarafından yetiştirilmiştir), Artemis’in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak, Erymanthian dağında yaşayan büyük yaban domuzunu diri yakalamak, Augias’ın ahırlarını bir günde temizlemek, Stymphalos’da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran Stymphalian Kuşlarını kovmak, Girit’e gidip Poseidon’un Minos’a verdiği azgın Girit Boğası’nı getirmek, Trakya kralı Diomedes’e ait olan dört vahşi kısrağı yakalamak, Amazonlar kraliçesi Hippolita’dan büyülü kemerini almak, Okeanos’un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev Geryoneus’un sığırlarını çalmak, Hesperidler’in altın elmalarını getirmek, Hades’in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak.

You must be logged in to post a comment Login