Herakles Lahdi 10 Eylül’de Antalya Müzesi’nde Olacak

Türkiye’den 50 yıl önce kaçırılan ve İsviçre’de bulunan Roma dönemine ait, üzerinde ‘Herakles’in 12 işi’nin tasvir edildiği lahit, Antalya’ya getirilmek üzere Cenevre’de özel olarak paketlenerek bulunduğu müzeden çıkarıldı. Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosluğu, bu anlarda çekilen fotoğrafları paylaştı.

İsviçre hükümeti 2010 yılında, Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitolojik kahramana ait ’12 iş’in tasvir edildiği lahdin kaçırılmış olabileceğine dair ihbar üzerine tarihi esere el koyup Türkiye ile temasa geçti. İsviçre Kültür Bakanlığı, MÖ 2. yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahdin Antalya’dan İsviçre’ye kaçırıldığını açıkladı. Herakles Lahdi’nin Antalya’nın Aksu İlçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde, 1960’lı yıllarda yapılan Kaçak kazılarda bulunduğu ve yurt dışına çıkarıldığı saptandı.

Resmi işlemler tamamlandı

MÖ 2. yüzyıla tarihlenen Roma dönemine ait lahdin 235 santimetre boyunda, 112 santimetre genişliğinde ve 3 ton ağırlığında olduğu biliniyor. Cenevre’de 3 ay sergilenen lahdin Türkiye’ye iade işlemleri başlatılmıştı. Cenevre’ye giden Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, müze yetkilileri ve bakanlık yetkilileri, Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi’nde bulunan Herakles Lahdi’ni, 50 yılı aşkın süre sonunda yeniden ait olduğu topraklara getirilmesi için işlemleri tamamladı.

Cenevre’deki müzeden çıkartıldı

Cenevre’deki bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra Herakles Lahdi, Türkiye’ye dönüşü için özel bir şekilde paketlenerek, sergilendiği Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi’nden asansör sistemiyle çıkartıldı. Türkiye Cumhuriyeti Cenevre Başkonsolosluğu, lahdin müzeden çıkarılması sırasında çekilen fotoğrafları paylaştı.

10 Eylül’de Antalya Müzesi’nde olacak

Herakles Lahdi, havayoluyla önce İstanbul’a, ardından da Antalya’ya getirilecek. Lahdin 10 Eylül Pazar günü Antalya Müzesi’nde olması planlanıyor. Antalya Müze Müdürlüğü’nde lahdin sergileneceği alanla ilgili hazırlıklar tamamlandı. Özel bir açılış töreni düzenlenecek lahit için mor bir örtü hazırlandı.

Kaçırılan Herakles Lahdi’ni Getirmek Üzere Uzmanlar İsviçre’ye Gitti

Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login