Herakles Lahdi 13 Eylül’de Türkiye’de Olacak

Türkiye’den kaçırılarak İsviçre gümrüğünde ele geçirilen Herakles Lahdi, nihayet evine dönüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin teslim almak üzere Cenevre’ye gittiği Herakles Lahdi, 13 Eylül’de Türkiye’de olacak.

Türkiye’den 50 yıl önce kaçırılan ve İsviçre’de bulunan Roma dönemine ait, üzerinde ‘Herakles’in 12 işi’nin tasvir edildiği lahit, Antalya’ya getirilmek üzere Cenevre’de özel olarak paketlenerek bulunduğu müzeden çıkarıldı.

Antalya’nın Perge ilçesinde yer alan Perge Antik Kentinde gerçekleştirilen kaçak kazılarda bulunarak yaklaşık 50 yıl önce yurt dışına kaçırılan lahit, Türk Havayollarının sponsorluğunda bakanlık yetkilileri tarafından Türkiye’ye saat 18.00’de nakledilecek.Güvenlik önlemleri alındı

Cenevre Üniversitesinde sergilenmekte olduğu yerden sağlıklı bir şekilde 6 Eylül’de paketlenerek gümrük alanına nakledilen Herakles Lahdi, Cenevre’deki resmi tatilden etkilendiği için iki gün gümrük deposunda bekledi. Cenevre Başkonsolosluğunca kargo paketleme ve mühürleme işlemleri tamamlanan lahit, güvenli bölge olan gümrük alanında Zürih’e götürülmek üzere bekletiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Cenevre’den Zürih’e nakline ilişkin çalışmaları titizlikle sürdürdüğü tarihi miras için çok ciddi güvenlik önemleri alındı.

Nakli gerçekleştirecek firmayı belirleyen Bakanlık yetkilileri, lahdi imzalanacak sözleşmenin ardından en yakın kargo uçuş tarihi olan 13 Eylül’de Türkiye’ye getirecek.

Antalya Müzesi’nde sergilenecek

Herakles Lahdi, havayoluyla önce İstanbul’a, ardından da Antalya’ya getirilecek. Antalya Müze Müdürlüğü’nde lahdin sergileneceği alanla ilgili hazırlıklar tamamlandı.

Tripolis Antik Kenti’nde Tesadüfen Lahit Bulundu

Kaçırılan Herakles Lahdi’ni Getirmek Üzere Uzmanlar İsviçre’ye Gitti

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login