Mısır’da Kraliyet Kuyumcusu ve Ailesinin 3500 Yıllık Mezarı Bulundu

Güney Mısır’daki Luksor yakınlarında, kraliyet kuyumcusuna, eşine ve iki çocuğuna ait 3500 yıllık bir mezar keşfedildi.

Araştırmacılar mezarları inceliyor.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı’na göre Draa Abul Nagaa nekropolünde bulunan mezarda, mumyalar, lahitler, heykeller, kaplar ve diğer eserler yer alıyor.

3.500 yıllık mezarı ortaya çıkaran Mısır ekibini yöneten Mostafa Al-Waziri, bu mezarın Amenemhat ve eşi Amenhotep’e ait olduğunu söylüyor.

Amenhotep, Antik Mısır’da genellikle bir erkek ismiyken, mezarın içinde evin kadını olduğunu belirten referanslar bulundu. Başka bir mezarın avlusunda bulunan bir giriş, bir niş içinde Amenemhat’ın kısmen hasar görmüş ikili bir kumtaşı heykelinde karısıyla betimlendiği kare bir odaya açılıyor. İki figürün bacakları arasında, erkek çocuklarının bir figürü yer alıyor.

Amenemhat ve eşinin heykellerinin bacakları arasında erkek çocukları betimlenmiş.

Al-Waziri, “Bu heykellerde genellikle ortada kız çocuk figürü yer alır. Eğer ailelerin kız çocukları yoksa, üvey kız çocuk alabilirler. Burada erkek çocuk görmek sıradışı.” diyor.

Mezardaki kişiler, Mısır’ın 18. Hanedanlık döneminde yaşamışlardı. Eski Eserler Bakanı Khaled el-Enany, 22. ve 21. Hanedanlık döneminden lahitlerin de bulunduğunu, bu nedenle mezarın yeniden kullanılmış olması gerektiğini belirtiyor.

Mezarın içinde iki oda bulunuyor. Bu odalardan ilki, muhtemelen Amenemhat ve Amenhotep’in mumyaları için kazılmıştı. Arkeologlar mumyalar, lahitler ve ahşaptan oyulmuş cenaze maskeleri ile kuyumcu ve eşinin heykelciklerini buldular.Arkeologlar ayrıca avludaki başka bir mezar bölmesinde, bir kadının ve iki yetişkin çocuğunun mumyalarını buldu. Uzmanlar, mumyalara yapılan ilk analizlerde, bu kişilerin hastalıkları ve nasıl yaşadıkları konusunda bilgi edindiklerini söyledi.

Arkeologlara göre anne, yaklaşık 50 yaşında, bakteriyel kemik hastalığından ölmüştü. İki oğlu 20 ve 30’lu yaşlarındaydı ve bedenleri iyi durumda korunmuştu.

Mezarda bulunan kafataslarından biri.

Mezarda ayrıca, henüz yerleri tespit edilemeyen dört devlet görevlisine ait başka mezarların da olduğunu gösteren çeşitli ipuçları bulundu. Waziri, buldukları mezarların bir son olmadığını, daha birçok keşfe gebe olduğunu söylüyor.

Yetkililer, dönemin en güçlü tanrısı Amun için kuyumculuk yapan Amenemhat mezarının, tapınak ve mezarlık alanlarıyla ünlü Draa Abul Naga nekropolünde yeni keşiflere yol açacağını düşünüyor.


CNN, BBC. 9 Eylül 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login