Türkiye’den İsviçre’ye Kaçırılan Herakles Lahdi Eylül’de Geliyor

Türkiye’den kaçırılarak 2010 yılında İsviçre’de ele geçirilen ve Herakles’in 12 İşi’nin tasvir edildiği lahit Eylül ayında Türkiye’ye teslim ediliyor.

Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde, 1960’lı yıllarda yapılan kaçak kazılarda bulunan ve yurt dışına kaçırılan Herakles Lahdi, üç ay Cenevre’de sergilendikten sonra Eylül 2017’de Türkiye’ye getiriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirilen Herakles lahdinin geri dönüş sürecini başlatmak için Pazartesi günü Cenevre’ye gidiyor. Cenevre Başsavcılık makamınca yürütülen soruşturma sonucunda lahdin 2015 yılında Türkiye’ye iade edilmesine karar verilmişti. Ancak karşı taraf konuyu üst mahkemeye taşıyarak iade kararına itiraz etmişti. Temyiz başvurusunun geri çekilmesiyle lahdin Türkiye’ye iadesi karşısında bir engel kalmadı.

Herakles lahdinin Cenevre Üniversitesi’nde üç ay süreyle sergilenmesi; 19 Haziran 2017 tarihinde de Bakanlık yetkililerinin de katılımıyla resmi bir tören düzenlenmesine karar verildi. Törenin ardından lahdin iade sürecini anlatan uluslararası bir konferans düzenlenecek. Lahit Cenevre’de 3 ay sergilendikten sonra Antalya’ya transfer edilecek.

2010 yılında İsviçre’de ele geçirildi

İsviçre 2010 yılında, Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitolojik kahramana ait 12 figürün tasvir edildiği lahdin kaçırılmış olabileceğine dair bir ihbar üzerine yapılan incelemenin ardından lahide el koymuş ve Türkiye ile temasa geçmişti. İsviçre Kültür Bakanlığı ise, 2011’de ikinci yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahdin Antalya’dan İsviçre’ye kaçırıldığını açıklamıştı. Lahdin Perge Antik Kenti’nde bulunduğu belirtilmişti. Yaklaşık 235 cm boyunda ve 112 cm genişliğindeki lahit, 3 ton ağırlığında.

Herakles’in 12 Görevi

1- Nemean arslanı’nı yenmek (efsaneye göre aslanın postu sadece kendi pençesiyle kesilebilir).

2- Lerna gölündeki Hydra’yı öldürmek.

3- Artemis’in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak.

4- Erymanthian dağında yaşayan büyük yaban domuzunu ağla tutmak.

5- Augias’ın ahırlarını bir günde temizlemek. (İki büyük ırmağın yataklarını değiştirip ahırlardan geçirerek.)

6- Stymphalos’da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran Stymphalian Kuşları Athena’nın yardımıyla kovmak.

7- Girit’e gidip Poseidon’un Minos’a verdiği azgın Girit Boğası’nı getirmek

8- Troya kralı Diomedes’in emrine girip troya halkına eziyet çektrien , Hellospontos Boğazı’nda yaşayan deniz canavarını öldürerek Troya halkını beladan kurtarmış ancak Diomedes’in ona, azarlayıcı tutumu karşısında cezalandırıp öldürmüş ve Troya’nın yanması için lanetler savurmuştur .

9- Amazonlar kraliçesi Hippolyta’dan kemerini almak. Kemeri almak için kraliçe ile anlaşmış, ancak Hera’nın kışkırtmasıyla Amazonlar, Herakles’e saldırmış, Herakles de kraliçeyi öldürmek zorunda kalmıştır.

10- Okeanos’un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev Geryoneus’un sığırlarını çalmak.

11- Hesperidler’in altın elmalarını getirmek. Elmaları almak için altın elma ağacını koruyan kızları ve daha da önemlisi onların ejderini geçmesi gerekiyordu. Bunun için Herakles altın elmaların koruyucusu olan kızların babası Atlas’a gider ama o da biraz kurnaz davranarak Herakles’le bir anlaşma yapar.

12- Hades’in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak.

İsviçre Türkiye’den Kaçırılan Herakles Lahdini Geri Veriyor

Türkiye’den Kaçırılan 5000 Yıllık Heykel ABD’de 14 Milyon Dolara Satıldı

Güney Kıbrıs’ta Herkül’ü Betimleyen Mozaik Bulundu

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply