Çin’de 5.000 Yıllık Devasa Su Sistemi Keşfedildi

Arkeologlar, Çin’in Cıciang eyaletinde 5.000 yıllık olduğu tahmin edilen dev bir su sistemi keşfetti.

Çin'de 5.000 Yıllık Devasa Su Sistemi Keşfedildi

11 hendekten oluşan su projesi, eyaletin Hangzhou adlı başkentinde bulundu ve şimdiye kadar Çin’de bulunan en eski ve büyük su sistemi olarak nitelendiriliyor. Söz konusu su sisteminin, sel kontrolü, sulama ve taşıma gibi fonksiyonları olduğu düşünülüyor.

Günümüzden önce 5300 ila 4500 yılları arasına tarihlenen Liangzhu Antik Kenti yakınlarında bulunan hendekler, 2007 yılında Yuhang bölgesinde keşfedilmişti.

2015 Haziran ayı ile 2016 Ocak ayı arasında kalan zaman diliminde 11 hendekten 3’ünü kazan arkeologlar, hendeklerin içinde Liangzhu kültürüne ait olan çanak parçaları buldular.

Hendeklerin yapım materyali olan saman ve bambulara karbon 14 testi yapan araştırmacılar, çıkan sonuçların 4700 ila 5100 yıl  öncesine işaret ettiğini söylüyor.

Uzmanlar, dağlar boyunca kazılan yüksek ve dağlarla bağlantısı olan alçak hendeklerin üç rezevuardan oluştuğunu ve 9,4 kilometrekare genişliğinde olduğunu söyledi.

Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) çalışmalarını yürüten Çin Sosyal Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü uzmanı Liu Jianguo, yüksek hendeklerin 800 milimetreden fazla, alçak hendeklerin ise 1900 milimetreden fazla sürekli yağışlara dayanıklı olduğunu belirtti. Jianguo, “Belki de atalarımız bunları sağanak yağmurun getirdiği tayfunlara karşı inşa etti.” dedi.

Pekin Üniversitesi’nden Profesör Zhao Hui, bu keşfin Liangzhu yerleşiminin son derece gelişmiş olduğunu gösterdiğini belirtti.


china.org.cn

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login