Sualtında İlk Çin İmparatoru’nun Yazlık Sarayı Bulundu

Çin medyasında çıkan haberlere göre arkeologlar Çin’in ilk imparatoru Ying Zheng tarafından en az 2,200 yıl önce inşa edilenve daha sonra su altına batmış bir yazlık saray bulduklarını düşünüyor.

Qin hanedanlığı sarayının kalıntılarının çoğu, Liaoning eyaletinin kıyısında sualtında bulunuyor. (Görsel:Liaoshen Evening News)

MÖ 221-207 yıllarında hüküm sürmüş Qin Hanedanlığı zamanına tarihlendiği düşünülen saray, Liaoning eyaletinin kıyısında denizaltında bulundu. Pekin ve Liaoning’den araştırmacılar Liaoshen Evening News gazetesine açıklamalarda bulundu.

Deniz altında yapılan en büyük keşif büyük taşlardan oluşan 60 metrekare büyüklüğünde bir meydan oldu. Arkeologlar bu meydanın dini kurbanlar kesmek ya da başka önemli amaçlar için kullanılmış olabileceğini düşünüyor. Sualtında ayrıca, sarayın içinde geçen bir taş yolun kalıntıları da bulundu.

Yerel balıkçılar daha önce deniz tabanında antik sikkeler ve seramikler bulduklarını söyledi. Deniz alçaldığında ya da çekildiğinde, taş duvarların bir kısmı da karada kalıyor ve kolaylıkla görülebiliyor

yazlıksaray2

Sarayın bazı bölümleri, su çekildiğinde görülebiliyor. (Görsel: Liaoshen Evening News)

Qin Shihuang olarak da bilinen Ying Zheng Çin’in ilk hükümdarıydı.  MÖ 221’de, tüm devletleri yenerek tam 250 yıl süren Savaşan Devletler Çağı’nı sona erdirmiş ve ulusu birleştirmişti.

Ying Zheng, yapımının tamamlanmasını görememiş olsa da, Çin Seddi’nin inşaatını başlatan imparatordu. Çin Seddi’nin inşaatının ise yaklaşık 2,000 yıl sürdüğü düşünülüyor.

Beyhude ölümsüzlük arayışı sırasında Ying Zheng’in, MÖ 210’daki ölümünden önce üç kez, sarayın bulunduğu Doğu Çin Denizi kıyılarını ziyaret ettiği söylenir.

Sualtında bulunan koridor taşı döşemesi (Görsel:10333.com)


South China Morning Post, 19 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login