Çin’in İlk İmparatoru Ölümsüzlük İksiri için Emir Vermiş

Yapılan yeni bir arkeolojik keşfe göre, Çin’in ilk imparatoru MÖ 210 yılında ölmeden önce ölümsüzlük iksirinin bulunması için kapsamlı bir araştırma başlatmış.

Mezarda 8.000 pişmiş toprak asker, savaş arabaları ve atlar yer alıyor. F: The New York Times

Çin’de, ilk imparator tarafından verilen emri içeren bir yazıt bulundu. Ünlü Terakota Ordusunu yaptıran Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang, efsanevi iksirin bulunması için ülke çapında bir araştırma emri vermişti.Söz konusu bulgu, 2002’de merkezi Hunan eyaletindeki bir kuyunun dibinde, ahşap bir plakanın üstüne yazılmış olarak bulundu. Çin’de bulunan bu ahşap plakalar, kağıttan önce yazı yazmak için kullanılıyordu.

Qin Shi Huang, anlaşıldığı üzere hayat iksirinin herhangi bir yöntemle bulunması konusunda oldukça takıntılıydı. Yazıt, imparatorun emrini ve ebedi hayatın iksirini bulamayan bölgesel yönetimlerden gelen çeşitli garip cevapları içeriyor.

(Hala Gizemini Koruyan 25 Arkeolojik Bulgu)

Görünüşe göre Langya bölgesinden bir yönetici, “uğurlu bir yerel dağdan toplanan bir bitki”nin bu tarife uyabileceğine inanmış.

Arkeologlar, birbirine sicimlerle bağlı olarak buldukları yaklaşık 36.000 ahşap plakayı inceledikten sonra, imparatorun sınır bölgelerine ve uzak köylere bile ulaştırdığı emri ve imparatoru memnun etmeye çalışan yerel makamlardan gelen yanıtları ortaya çıkardı.

İmparatora verilen cevaplarda, yerel makamların bu emri yerine getiremediği için ne kadar utanç duydukları anlatılıyor.

Çin’in ilk imparatorunun ölümden sonra onu koruması için yaptırdığı pişmiş toprak ordusu. F: Getty

İmparator Qin Shi Huang’ın ölüme karşı olan takıntısı günümüzde birçok kişi tarafından biliniyor. Öbür dünyada onu koruyacağı düşünülen dünyaca ünlü pişmiş toprak askerlerle dolu büyük bir yer altı mezarı inşa etmesi, umutsuzca ölümü yenmeye çalıştığını gösteriyor. Ancak imparator, 49 yaşında onu ölümsüz yapacağı vaad edilen simyasal bir iksir yüzünden zehirlenerek öldü.

(Terakota Askerleri Kazısında Binlerce Hayvan Kemiği Bulundu)

İmparator Qin Shi Huang’ın mezarı için yaptırdığı devasa terakota ordusu, ölümü ne kadar ciddiye aldığının bir kanıtıydı. İmparatorun mezarında, savaş arabaları ve atlarla birlikte 8.000 pişmiş toprak asker yer alıyor.

Bu askerler, imparator öldüğünde, ölümden sonraki hayatta onu korumak için anıtsal mezarına yerleştirilmişti. Duxiang köyünden gelen bir cevapta, hayat iksirini bulamadıkları, fakat bunu araştırmaya devam edeceklerine dair ömürlerini adayacakları yazıyor.

(Terakota Askerleri Muhtemelen Antik Yunanlar Tarafından Tasarlandı)


Xinhua news agency. BBC. 25 Aralık 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login