Çin İmparatorunun Mezarı Etrafında 20 ‘Savaşçı’ Daha Keşfedildi

Arkeologlar, öbür dünyada Çin’in ilk imparatorunu korumak için yapılmış gerçek boyutlu savaşçı figürlerinin yenilerini ortaya çıkardılar.

Terakota Ordusu’ndaki yüzlerce savaşçı bronz silahlarla donatılmıştı. C: Xia Juxian

Terakota ordusunun, MÖ 221’de Çin’i birleştiren İmparator Qin Shi Huang’ın (MÖ 259 – MÖ 210) mozolesinin yaklaşık 1.6 km kuzeydoğusundaki üç çukurda bulunan 8.000 yontulmuş savaşçıdan oluştuğu düşünülüyor. Arkeologlar, bazıları hala bozulmamış olan yay, mızrak ve kılıç gibi silahlarla gömülü olan bu gerçekçi asker figürlerinden yaklaşık 2.000 tanesini ortaya çıkardı.

Qin Shi Huang, MÖ 247’de Çin’de toprak ve güç için yarışan birkaç eyaletten biri olan Qin’in kralı oldu. Onlarca yıl boyunca Qin büyüyor, yavaş yavaş diğer devletler tarafından yönetilen toprakları ele geçiriyordu; ve en nihayetinde MÖ 221’de Qin’in rakipleri yenildi ve Qin Shi Huang, Çin imparatoru oldu.

(İlgili: Qin Shi Huang: Terakota Askerlerin Ardındaki İmparator)

Çin tarihi metinleri, Terakota ordusu veya bunun neden inşa edildiği hakkında hiçbir şey söylemiyor. Bu ordu, imparatorun statüsünü yükseltmenin bir yolu olarak inşa edilmiş olabilirdi. Qin Shi Huang’ın MÖ 210’da ölümünden sonra, ailesi, Han Hanedanlığı’nın önderlik ettiği bir isyanla devrildi. Bu hanedan muhtemelen ilk imparatorun başarılarını vurgulamak istemedi.

Terakota Ordusu çukurundan 20’den fazla pişmiş toprak savaşçı ortaya çıkarıldı. C: Chinanews

Buna ek olarak, günümüz arkeologları, terakota ordusunun, Qin Shi Huang’a öbür dünyada hizmet etmek için yaratıldığı şeklinde yorumluyor.

China Global Television Network (CGTN), yeni keşfedilen savaşçıların “birinci çukurda” ortaya çıkarıldığını bildiriyor. Bu çukurda ağırlıklı olarak piyade ve savaş arabaları bulunuyor; daha ayrıntılı başlıklarından ayırt edilebileceği üzere buradaki savaşçı figürlerinden birkaçı general.

Web sitesinde yayınlanan yeni kazılan savaşçıların bir fotoğrafı sadece bir piyadeyi gösteriyor gibi görünüyor, ancak yeni bulunan savaşçılardan en az biri bir general. Yeni bulunan savaşçı figürleri parçalara ayrılmış gibi görünüyor ve İmparator Qin Shi Huang Mozolesi Alanı Müzesindeki uzmanlar onları restore edecek.

Terakota Ordusu’ndaki yüzlerce savaşçı bronz silahlarla donatılmıştı. C: Xia Juxian

Arkeoloji ekibi, yayın aşamasındaki yeni bulgular hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı. İmparator Qin Shi Huang Mozolesi Site Müzesi’nin web sitesinde yeni bulunan savaşçılar hakkında herhangi bir bilgi bulunmasa da, savaşçıların parçalar halinde bulunup tekrar bir araya getirilmesinin yaygın olduğu söyleniyor.

Yeni bulunan savaşçı figürlerinin üzerinde herhangi bir rengin günümüze ulaşıp ulaşmadığı veya Terakota Ordusu hakkında hangi yeni bilgiler ortaya çıkarıp çıkarmayacağı henüz belli değil.


Live Science. 9 Şubat 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login